Opakowania: Opakowania do mleka

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 2/2016 (24)

Materiały wielokrotnego użytku

Spośród materiałów wielokrotnego użytku do mleka wymienia się butelki szklane, plastikowe lub opakowania metalowe. Najbardziej popularne są butelki szklane lub plastikowe. Opakowania metalowe są rzadkie, bo znacznie podnoszą koszt produktu.

Opakowania szklane w mleczarstwie występują w postaci butelek, słoików, dzbanków i masielnic. Mogą one być bezbarwne i transparentne lub kolorowe i opalizowane. Zaletą opakowań przezroczystych jest łatwa widoczność produktu, niemniej jednak poważną wadą jest ekspozycja mleka na promieniowanie UV. Zaletami opakowań szklanych są przede wszystkim łatwa dostępność materiału, możliwość wielokrotnego użycia i recyklingu, doskonała barierowość dla gazów i wody, image produktu wysokiej jakość oraz szeroki zakres zamknięć i dekoracji opakowań. Poważnym problemem jest stosunkowo łatwa możliwość uszkodzenia oraz relatywnie duża waga. Szkło jednak jest dość dobrze przyjmowane szczególnie przez starszą generację konsumentów.

Opakowania plastikowe są dość popularnymi opakowaniami w mleczarstwie. Są one specjalnie konstruowane tak, by pokonać napór płynu (tzw. siły poprzeczne) wewnątrz i zewnątrz opakowania. Najczęściej wymienianą wadą jest brak możliwości recyklingu. Zaletami są: lekkość, wytrzymałość oraz odporność na wyższe temperatury. Butelki plastikowe mogą być wytwarzane z PVC, HDPE lub PET.

Opakowania kartonowe

Kartony do mleka są używane od wielu lat; już 47% opakowań do mleka to kartony. Opakowania kartonowe bardzo ściśle wiążą się z indywidualnym pakowaniem mleka. Pierwszy karton został opatentowany w 1915 roku w USA, jako składane pudełko. Kartony do mleka mają najczęściej przekrój kwadratowy lub prostokątny. Czasami mogą to być także inne kształty, tworzone na potrzeby sprzedaży i marketingu. Najczęściej stosowane opakowania to 200 i 250 ml oraz 1 lub 1,5 l. Kartony mogą być dodatkowo wyposażone w różnego typu zamknięcia. Ich zaletą jest również to, że masa kartonu stanowi jedynie około 6% masy produktu razem z opakowaniem.

Kartony dzielą się na dwa typy. Pierwsza kategorią są opakowania, w których można przechowywać produkty przez dłuższy czas na półce bez konieczności zachowania warunków chłodniczych. Drugą kategorią są kartony, które należy przechowywać w lodówkach.

Kartony są wykonane najczęściej z tektury i pokryte warstwą polietylenu. Kartony, które można przechowywać na półkach (self-stable cartons) wykonane są najczęściej w 74% papieru, 22% polietylenu (warstwa zewnętrzna, środkowa usztywniająca i wewnętrzna) oraz w 4% z aluminium (chroni przed światłem, obcymi zapachami i tlenem). Kartony przeznaczone do przechowywania produktów w lodówkach wykonane są w 80% papieru oraz w 20% polietylenu. W pierwszej kategorii opakowań można przechowywać soki, mleko, produkty alternatywne (sojowe, migdałowe, owsiane), zupy, wino zaś w kategorii kartonów przeznaczonych do lodówek mleko, soki, śmietany, substytuty jaj i inne napoje alternatywne.

Kluczowymi liderami w produkcji kartonów są: Tetra Laval, Comar Inc., Liqui-Box Corp., Tri-Wall, oraz Wayerhaeuser. Główni gracze w tej kategorii działają w oparciu o strategię partnerstwa, współpracę z producentami żywności oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na rynek. Największymi graczami na rynku opakowań kartonowych są m.in. firmy Amcor, Ball Evergreen Packaging, Elopak, IndenCo oraz Tetra Pak.

Światowymi firmami, które specjalizują się w pakowaniu mleka w kartony na świecie są zaś firmy Blue Ridge Paper Products, CKS Packaging, Clondalkin Group Holdings, Consolidated Container, Crown Holdings, Essel Propack, Exopack Holding, Fabri-Kal, General Packaging Products, Genpak, Global Closure Systems, Graham Packaging, Graphic Packaging Holding, Huhtamaki, International Paper Company, Linpac Packaging, Nampak, Printpack, RPC Group, Saint-Gobain, Sealed Air, SF Holdings Group, SIG Combibloc Group, Stanpac i Winpak.


Strona 2 z 5