Produkty tradycyjne: Dobre, bo polskie!

Aleksandra Stawicka
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

Ciekawy produkt

Twarogi tradycyjne Z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej

Tradycja wytwarzania serów twarogowych jest bardzo dobrze udokumentowana, gdyż w miejscowości Kruszyn k.Włocławka znaleziono najstarsze ślady produkcji twarogów, liczące ok. 7000 lat.

Dziś tutejsze twarogi klinek tłusty i krajanka półtłusta „Z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” są produkowane z mleka pochodzącego z czystych ekologicznie terenów min. Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki ręcznej obróbce masy twarogowej w zgodzie z tradycyjnymi metodami, z użyciem chust serowarskich, stosowaniu specjalnych pras do prasowania ziarna twarogowego uzyskują jednolitą konsystencję i świeży bukiet zapachowy.

W procesie produkcyjnym nie używa się żadnych dodatków: barwników, aromatów, konserwantów.

Producent: KeSeM (Kujawska SM).

Oscypek, redykołka i bryndza podhalańska 2 lutego 2007 roku uzyskały status Chronionej Nazwy Pochodzenia. Wiąże się to z szeregiem obostrzeń – np. nie mogą zawierać większej domieszki mleka krów rasy czerwonej niż 40%. Mogą być produkowane wyłącznie w dwóch województwach – śląskim i małopolskim. Produkcja ma prawo odbywać się od maja do sierpnia, a sprzedaż jedynie do października. Waga produktu może wahać się od 60 do 80 gramów, zaś wielkość 17-23 cm. Tak mówią wymogi unijne, a jak wygląda to według tradycji? Ser o kształcie dwustronnego stożka, w środkowej części walcowaty, z wyraźnymi, wypukło-wklęsłymi wzorami.

Średnica oscypka w najszerszym miejscu to od 6 do 10 cm, zawartość wody może się wahać od 42 do 50%, tłuszczu zaś w suchej masie od 40 do 60%. Skąd ten wyrób wziął się na Podhalu? Przywędrował wraz z wołoskimi pasterzami i ich kulturą – tradycyjnie wyrabiany ręcznie w pasterskich szałasach, podczas wypasu owiec, wędzony w dymie sosnowym lub świerkowym.

Z małej mleczarni

Produkty tej firmy w całości zaliczają się do grupy serów góralskich, a ich dystrybucja ma zasięg ogólnopolski. Kilkanaście lat doświadczenia na rynku przełożyło się na stworzenie portfolio wypełnionego wyłącznie produktami o wizerunku regionalnym i tradycyjnym. Sztandarowym produktem są góralskie sery regionalne. Co istotne, firma przez lata utrzymała tradycyjną formę wytwarzania produktów co procentuje jego niezmiennym smakiem i jakością.

Ser Marforek 180 g (wędzony), 2 szt. (140 g), 4 szt. (110 g), 6 szt. (160 g), 1 szt. Biały (200 g) to tylko część liczącej się propozycji specjalisty jakim jest Marfor.

Producent: Marfor.


Strona 2 z 3