Sery topione: Modne i wygodne

Marlena Piekut
Forum Mleczarskie Handel 4/2014 (65)

Repertuar na polskim rynku

Grupa Mlekovita w swojej ofercie ma zarówno kubki, bloczki jak i kiełbaski. Sery topione w kubku to mocna pozycja: atrakcyjne wizualnie opakowania, produkty dobrej marki – to wszystko działa na korzyść i skłania handlowców do zaufania tej grupie produktów. W tej grupie znajdziemy Goudę, Goudę z zielonym pieprzem, Goudę z ziołami, Mazdamer i chlubę Mlekovity – Cheddar.

W grupie kostek mamy duży wybór: ser Gouda, Edamski, Kremowy, ser Z szynką wędzoną, Z pieczarkami, Z ziołami, Z salami, Z zielonym pieprzem, Ementaler. Marka Mazowiecki to zaś produkty w formie kiełbasek: Kremowy, Z papryką, Z pieczarkami, Ze szczypiorkiem, Wędzony, Z czosnkiem, Z szynką, Z łososiem.

Nowością w ofercie Grupy Mlekovita są krążki zawierające 8 porcji w charakterystycznych trójkątach. Krążki dostępne są dwóch wariantach: delikatnym kremowym oraz miksie złożonym ze smaku kremowego (4 szt.), z ziołami (2 szt.) i z szynką (2 szt.). Dla handlowców te nowości to dobre uzupełnienie półki, biorąc pod uwagę atrakcyjność opakowania oraz jakość produktu cenionej marki. Nową grupą w ofercie marki Mlekovita są sery topione twarogowe.


Liderem w kategorii serów topionych jest Hochland Polska. Pełna gama serów topionych znajduje się w krążkach, bloczkach, plastrach i kubeczkach. Spośród krążków konsument ma do wyboru Mixtett (z papryką, z ziołami, śmietankowy), Sortett (z papryką, z szynką, śmietankowy), Śmietankowy, Z szynką, Tercett (emmentaler, ze szczypiorkiem i cebulą, z salami), Kwartett (z ogórkiem, z borowikami, maasdamer, śmietankowy), Cztery Sery (cheddar, gouda wędzony, maasdamer, emmentaler) oraz Z ziołami. Osobom dbającym o linię marka Hochland proponuje krążek Mix Fit (fit, z ziołami, z papryką) o wartości kalorycznej 185 kcal w 100 g produktu, podczas gdy kaloryczność pozostałych serów oscyluje od 304 do 313 kcal w 100 g. W asortymencie w postaci bloczków konsument ma do wyboru dziewięć propozycji, m.in. ze szczypiorkiem i cebulką oraz z salami. W przypadku plastrów można wybierać wśród dziesięciu propozycji, w tym także znajduje się ser topiony Fit Gouda o zmniejszonej o 40% zawartości tłuszczu. Sery topione Hochland w kubeczkach polecane są na codzienne kanapki oraz jako serowy dip. W linii Serissimo producent oferuje osiem smaków serów topionych w kubeczkach.

Sertop oferuje kostki po 30 g i 100 g, krążki po 140 g i 300 g oraz kiełbaski po 100 g. Firma proponuje też, jako „Domowy smak”, produkty w kostkach po 100 g oraz w krążkach po 140 g.

Jednym z czołowych producentów serów topionych w Polsce jest Lactima, wyróżniająca się zróżnicowaną ofertą i bogactwem form, co powinno sprawić, że każdy handlowiec i konsument w ofercie tej firmy znajdzie coś dla siebie.

Oferta firmy Lactima obejmuje sery topione w plasterkach, w krążkach, w kostkach, bloczkach, w serdelkach, a także do smarowania. Wszystkie takie sery produkowane są w wielu wariantach smakowych. Wśród nowych, ciekawych produktów producent oferuje ser topiony w plasterkach Bistro XXL (gouda, cheddar, toast). Opakowanie 200 g zawiera 8 grubych plasterków o gramaturze 25 g, lub 30 plasterków w jednym dużym opakowaniu o gramaturze 600 g. Ser polecany jest do cheeseburgerów oraz dań z grilla, a także do zapiekania. Inną nowością jest ser topiony w saszetkach. Do tej pory brak było serów w takiej formie. Estetyka i innowacyjność opakowania powinny przyciągnąć konsumentów do tego produktu. Według deklaracji producenta ser powstał w odpowiedzi na wzmożone zainteresowanie, czy wręcz modę na gotowanie. Jest on skierowany do osób lubiących wyzwania kulinarne, w wygodnym do zastosowania opakowaniu. Ser topiony w saszetkach nadaje się zarówno do przygotowywania dań gotowych (sosy, zupy itp.), jak i jako dodatek do kanapek. Występuje w czterech wariantach smakowych: Gouda, Emmentaler, Z grzybami oraz Blue Cheese.

Choć producenci nierzadko adresują swoje sery topione do dzieci, to należy pamiętać, że sery topione zawierają topniki, które wiążą wapń, więc nie są wskazane dla dzieci, niestety jednak często są wybierane przez rodziców.

Strona 2 z 3