Sery typu holenderskiego: Holender walczy o dominację

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 5/2012 (54)

Historia serów holenderskich

Holenderskie korzenie serowarstwa sięgają dawnych czasów. Archeolodzy datują pozostałości po najstarszym serowarskim wyposażeniu na rok 200 p.n.e. W średniowieczu produkcja i handel serami były wiodącym zajęciem, którym parali się ówcześni Holendrzy. Najbardziej znanymi regionami gdzie wypasano krowy oraz produkowano sery były prowincje: Północnej i Południowej Holandii (Noord-Holland i Zuid-Holland) oraz region Friesland. Moda na typowo holenderskie sery rozkwitła w okresie Złotego Wieku – w którym to zdefiniowano określenie – ser holenderski. Warto zaznaczyć, iż do XIX wieku sery były produkowane wyłącznie w specjalistycznych gospodarstwach rolnych. Sery był dostarczane z gospodarstw bezpośrednio do miast i tam dalej dystrybuowane. Wokół wybranych obszarów powstawały rynki handlu serem, a miasta uzyskiwały specjalny status. Często w miastach tych powstawały słynne domy miar (De Waag), które oficjalnie zajmowały się odmierzaniem kolejnych uncji sera. Już w tamtych czasach Holandia stała się niewątpliwym liderem serowarstwa na świecie.

Obecnie produkuje się tam około 650 tys. ton sera rocznie. 2/3 jest eksportowane, co czyni Holandię największym na świecie eksporterem sera. Sery holenderskie można spotkać już w 130 krajach. Przeciętny Holender zjada około 14,3 kg sera na rok. Dlatego nie jest dziwne, że Holandia od wielu stuleci nosi dumny status największego producenta sera na świecie. Najbardziej popularnymi serami rodem z Holandii są Gouda i Edam. Nie wolno zapominać, że w tym kraju produkuje się także takie sery jak: Frisian, Limburger, Kernhem, Bluefort, Subenhara, Maasdam, Old Amsterdam, Old Alkmaar, Mimolette Commission, Maasland, Texelaar-Kollumer, Leyden oraz Leerdammer.

Jacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

W strukturze sprzedaży serów dominują zdecydowanie sery typu holenderskiego. To wynika z tego, że nadal sery gouda i edamski stanowią niemal ¾ ogólnej sprzedaży serów żółtych i cieszą się największym popytem wśród naszych odbiorców. To pewnie też kwestia przyzwyczajenia i preferencji konsumentów. Ważnie jest także to, że segment serów żółtych w plasterkach notuje znaczny wzrost w długim okresie, zarówno wolumenowy jak i wartościowy.

Sery holenderskie znane są na całym świecie. Swoją sławę swoją zawdzięczają wyjątkowemu smakowi, konsystencji i jakości. Jednym z najbardziej znanych serów typu holenderskich, które najlepiej się sprzedają i mają największy potencjał, jest Gouda. Gouda jest serem twardym, podpuszczkowym, dojrzewającym, produkowanym z pasteryzowanego mleka krowiego. Tajemnica jego smaku tkwi w procesie wytwarzania, a także zależy od czasu dojrzewania sera. Im ser jest starszy tym jest twardszy, bardziej kruchy i mocniejszy w smaku. Młody ser jest delikatny i może być stosowany do kanapek. Firma Hochland Polska ma w swojej ofercie sery żółte Gouda w plasterkach, w praktycznych opakowaniach 150 g typu „otwórz-zamknij”, w wariantach Gouda, Gouda wędzona i Gouda z ziołami. Sery Gouda produkowane przez Hochland swoją sławę zawdzięczają wyjątkowemu smakowi, konsystencji i najwyższej jakości.

Siła nabywcza jest uzależniona głównie od gospodarki kraju i „kondycji ekonomicznej” potencjalnych konsumentów. To, co dla nas wszystkich staje się już pewną normą rynku to fakt, że Marki Własne są niekwestionowanym liderem segmentu serów, ale w rankingu producentów w segmencie serów żółtych w plasterkach Hochland znajduje się nadal w TOP3 i robimy wszystko, aby w tym segmencie nadal rosnąć!

Ciekawy Produkt

Oferowany w parafinie ser Rotmistrz to produkt wytwarzany według starej receptury i przeznaczony dla osób poszukujących dobrego sera. To sztandarowy produkt oferowany po cenie wyższej w porównaniu do produktów ekonomicznych, przeznaczone dla klienta masowego. Cieszy się rosnącym zainteresowaniem konsumentów, został też laureatem nagród handlowców, Czytelników Forum Mleczarskie Handel, uczestniczących w konkursie Lider Forum.

Producent: Masmal Dairy


Strona 2 z 5