Innowacje: Serek wiejski z probiotykiem

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 4/2009 (35)

Idea żywności funkcjonalnej ma związek z filozoficzną tradycją Wschodu, w której nie stosuje się zróżnicowania pomiędzy pożywieniem, a lekarstwem. Ze Wschodu żywność funkcjonalna trafiła do krajów Europy Zachodniej i do USA, gdzie staje się coraz bardziej popularna. Liderem na rynku produkcji tego typu żywności jest Japonia, gdzie badania nad żywnością funkcjonalną prowadzono już w latach 80. ubiegłego wieku.

Z probiotykami w serku wiejskim eksperymentują od 2007 roku tak znane i cenione firmy mleczarskie, jak: Dean Foods, Kraft Foods, Horizon Organic. Teraz dołącza do nich mleczarnia Piątnica (OSM).

Sednem tej idei jest dostarczanie konsumentom wyrobów, które mają dodatkowe właściwości prozdrowotne ponad podstawowe zadanie odżywcze wypełniane przez produkty wytwarzane tradycyjnie. Jest to odpowiedź na rosnącą świadomość żywieniową konsumentów i rodzące się nowe oczekiwania wobec produktów w zakresie zapobiegania schorzeniom i chorobom cywilizacyjnym, tj. otyłość, cukrzyca, choroby serca bądź nadciśnienie tętnicze.

Produkty funkcjonalne można podzielić następująco: produkty wzbogacone, produkty niskoenergetyczne, niskosodowe i niskocholesterolowe. W ramach pierwszej z wymienionych grup wyróżniają się:

  • probiotyki – które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są produktami zawierającymi ściśle wyselekcjonowane rodzaje, gatunki, a także szczepy bakterii, których działanie zostało udowodnione naukowo. Probiotyki zapewniają określoną minimalną ilość szczepu probiotycznego pozostającego żywym do daty przydatności do spożycia. Dodatkowo zapewniają zdolność do przeżycia bakterii w przewodzie pokarmowym człowieka
  • prebiotyki
  • produkty wzbogacone w błonnik
  • produkty wzbogacone w aminokwasy regulujące przemiany metaboliczne
  • wyroby z dodatkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (np. omega-3)
  • artykuły mleczarskie z antyutleniaczami
  • produkty z dodatkiem witamin (z reguły A, C, D, E, B1, B6, PP) i mikroelementów (np. wapń, fosfor, cynk, magnez, żelazo, selen).

Wyroby funkcjonalne występują w większości kategorii mleczarskich na całym świecie. Szczególnie chłonnymi obszarami są segmenty jogurtów, mleka, serów podpuszczkowych żółtych, serów twarogowych oraz masła. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wszystkie liczące się firmy mleczarskie na świecie przykładają wielką wagę do posiadania wyrobów funkcjonalnych w swoim portfolio. Polska nie jest w tym względzie wyjątkiem, a żywność funkcjonalna rozwija się tu dynamicznie od początku dekady.

Szczególnie ciekawym debiutem okazuje się funkcjonalny serek wiejski zawierający przebadane naukowo szczepy probiotyczne Lactobacillus acidophilus NCFM®. Taki produkt zaoferowała ceniona przez konsumentów i handlowców marka Piątnica. Producent serka, mleczarnia Piątnica (OSM) tworzy w ten sposób nowy segment i wyznacza nowy trend w grupie serków twarogowych.

Serek wiejski z probiotykiem Piątnica 150 g jest wyróżniającą się spośród innych zdrową przekąską. Dodatek bakterii probiotycznych Lactobacillus acidophilus NCFM® pozytywnie wpływa na utrzymanie naturalnych dobroczynnych bakterii, pomaga poprawić poziom prawidłowej mikroflory w organizmie i zwiększa uczucie komfortu jelitowego; może też wspomagać procesy trawienne organizmu. Serek Wiejski z probiotykiem w porcji 150 g zawiera powyżej 1 mld pożytecznych bakterii. Dlatego moźe być jednym z elementów zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Piątnica (OSM) proponuje także atrakcyjne, a jednocześnie wygodne i poręczne opakowanie, Zastosowano tu nowoczesną technologię nadruku i nowatorski design, które odpowiadają na oczekiwania współczesnego, świadomego konsumenta.

Cottage cheese może być konsumowany przez tę samą grupę docelową, która sięga po jogurty probiotyczne: kobiety młode lub w średnim wieku. Jest to także ważny produkt w trendzie na żywność, która pozwala zarządzać wagą.