Sealed Air: Pakowanie próżniowe serów na maszynie bez komory próżniowej

artykuł sponsorowany
logo sealed air
Daniel Oleś,
Sales Manager w firmie Sealed Air

Sealed Air opracował i opatentował nowatorski, bezobsługowy system do pakowania serów CRYOVAC® SVS45. Jest to automatyczny system do pakowania z ciągłym przepływem produktu, w którym próżnia uzyskiwana jest dzięki efektowi różnicy ciśnień bez konieczności stosowania komory próżniowej. Głównym celem tego przedsięwzięcia była chęć zoptymalizowania procesu pakowania oraz zachowania jakości sera w zakładach mleczarskich.


Unikalny system próżni

Technologia zastosowana w SVS45 marki CRYOVAC® jest nowatorska i unikatowa na rynku. Wykorzystano tu miękką próżnię, a powietrze jest całkowicie usuwane z opakowania w sposób nie naruszający struktury sera. Dzięki temu zachowana jest jakość, smak i wygląd sera. Dodatkowo opakowania sera trafiające na półki sklepowe mają atrakcyjniejszy wygląd. Wszystko to udało się osiągnąć bez stosowania komory próżniowej, która w wielu przypadkach nie jest najlepszym rozwiązaniem do pakowania delikatnych produktów, takich jak ser, gdyż może negatywnie wpływać na jego strukturę, wygląd i smak.

Zalety próżni uzyskanej dzięki różnicy ciśnień

CRYOVAC® SVS45 łączy w sobie próżnię uzyskiwaną dzięki różnicy ciśnień, gdzie dysza wyciąga powietrze z opakowania, z kontrolowanym systemem zgrzewania na gorąco. Ciągły przepływ produktów na linii zapewnia dużo większą wydajność niż przy liniach z użyciem komory próżniowej.


Brak komory próżniowej, która jest ograniczeniem przy wyborze rozmiaru sera, sprawia, że na jednej linii można pakować sery dowolnej wielkości i kształtu - od małych opakowań konsumenckich po bloki ważące 25 kg lub większe. Maszyna pakuje z prędkością od 10 do 40 sztuk na minutę zależnie od wielkości sera.

Dbałość o ograniczenie śladu środowiskowego

Oprócz zachowania jakości sera i większej wydajności, SVS45 zapewnia też producentom sera mniejsze zużycie energii i możliwość stosowania bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Maszyna potrzebuje o 50% mniej energii w porównaniu do systemów dających podobne rezultaty przy jednoczesnej poprawie szybkości pakowania i ochronie struktury sera. SVS45 zużywa 10 razy mniej sprężonego powietrza w porównaniu do tradycyjnych maszyn do pakowania próżniowego, co przyczynia się do zmniejszonego zapotrzebowania na energię.

CRYOVAC® SVS45 doskonale nadaje się stosowania materiałów, które pomagają ograniczać ślad środowiskowy, takich jak worki termokurczliwe CRYOVAC®. Materiały termoformowalne, które są często używane do pakowania eurobloków ważą ok. 71 gramów, natomiast worek termokurczliwy CROVAC® o połowę mniej – ok. 32 gramów. Taka zmiana opakowania pozwoli producentom serów na ograniczenie ilości materiałów opakowaniowych i śladu węglowego.

Koniec trudnych wyborów

Producenci serów generalnie wolą używać systemów z miękkią próżnią, ale to zwykle wiązało się z ograniczeniami wydajności i szybkości pakowania. Teraz nie ma już potrzeby wybierania między szybkością pakowania a jakością sera. System CRYOVAC® SVS45 zapewnia wydajność, chroni delikatną strukturę sera i poprawia walory estetyczne produktu.

sealed air
© sealed air

Powiązane artykuły