Duon: Branża mleczarska coraz częściej stawia na kogenerację. Jakie korzyści niesie to rozwiązanie?

Artykuł sponsorowany

Przedsiębiorcy dla swoich firm poszukują rozwiązań bezpiecznych, korzystnych finansowo oraz przyjaznych dla środowiska. Jednym z nich jest kogeneracja zasilana LNG, która w branży mleczarskiej zyskuje popularność. Jakie są jej główne zalety?


© duon

Wdrożenie w zakładzie usprawnień, które zminimalizują koszty, przy jednoczesnym zredukowaniu negatywnego wpływu na środowisko, to cel wielu firm. Również tych z branży mleczarskiej. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie, podczas spalania na przykład gazu z sieci, skroplonego gazu lub biogazu w układzie kogeneracyjnym (ang. CHP – Combined Heat and Power).

Wprowadzając kogenerację, przedsiębiorca może zdecydować się na różnego rodzaju technologie. W branży mleczarskiej najczęściej wybierany jest silnik spalinowy. Może być on zasilany skroplonym gazem ziemnym (inaczej LNG) lub gazem z sieci. Paliwo do kogeneracji dostarcza DUON.

Plusy przejścia na kogenerację w branży mleczarskiej.

Koszty związane z inwestycją, które ponosi przedsiębiorca, zwracają się w zaledwie kilka lat. Wpływ na to ma zwolnienie z opłaty mocowej i brak konieczności zakupu energii elektrycznej z sieci – w końcu zakład produkuje swój własny prąd. Dodatkowo państwo promuje to rozwiązanie i zapewnia dofinansowania do wyprodukowanej w CHP energii elektrycznej w postaci premii kogeneracyjnej i premii gwarantowanej.

Inwestycja się opłaca także z innego względu. Z powstałego, w procesie kogeneracji, ciepła można uzyskać gorącą wodę i parę technologiczną, a kolejno użyć do celów produkcyjnych i ogrzewania zakładu. Gwarantuje to firmie dodatkowe oszczędności. Ponadto, możliwe jest także odzyskiwanie chłodu o temperaturze około 5-7 stopni Celsjusza. Można go wykorzystać do przechowywania gotowych produktów.

Jednak to nie koniec plusów kogeneracji zapewniających zaoszczędzenie środków finansowych. Ta technologia niesie za sobą także niższe opłaty środowiskowe. Wszystko to dzięki ograniczeniu emisji szkodliwych pyłów oraz gazów cieplarnianych do atmosfery, za sprawą zużywania mniejszej ilości paliwa do wytwarzania takiej samej ilości energii elektrycznej. Co więcej, zasilając układ CHP skroplonym gazem ziemnym (LNG), przedsiębiorca może zrezygnować z węgla, a każda jego niewykorzystana tona to o około 2 tony mniej CO2 wyemitowanego do atmosfery, co pozytywnie wpływa na środowisko.

Nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej to konieczność w przypadku większości firm z branży mleczarskiej. Linie produkcyjne nie mogą sobie pozwolić na chwilowe przestoje. Kogeneracja poprawia bezpieczeństwo w tym zakresie, ponieważ zmniejsza zależność od sieci energetycznych. W przypadku, gdy operator nie zapewnia odpowiedniej mocy, można się wspomóc układem CHP, co pozwala zakładowi funkcjonować bez niekorzystnych przerw.

Cysterna DLO © duon

Zarówno prywatni konsumenci, jak i duże sieci handlowe, coraz częściej decydują się na zakup produktów, które pochodzą od przedsiębiorców, którzy starają się podczas produkcji ograniczyć zły wpływ na środowisko. Firma świadoma ekologicznie i stawiająca na kogenerację może stać się dużo bardziej konkurencyjna na rynku w oczach odbiorców niż firmy używające tradycyjnej technologii.

DUON to nie tylko dostawca LNG i gazu ziemnego sieciowego. To także wsparcie klienta w wyborze instalacji gazowej pod potrzeby CHP, pomoc we wszystkich formalnościach, ale też sfinansowanie części lub całości inwestycji.


Więcej informacji o wykorzystaniu LNG w kogeneracji znajdziesz pod tym linkiem.