1. Podręcznik serowy
  2. Polskie marki
  3. Kasztelan Klasyczny i Śmietankowy

Polskie marki: Kasztelan Klasyczny i Śmietankowy

Pochodzenie

Sierpc, województwo mazowieckie. 

Rodzaj surowca

Sery powstają z mleka krowiego, pasteryzowanego.

Typ sera

Dojrzewający podpuszczkowy, typu holenderskiego, zawartość tłuszczu 45% w suchej masie (Kasztelan Klasyczny) lub 50 % w suchej masie (Kasztelan Śmietankowy).

Miąższ

Kasztelan Klasyczny ma jednolitą, elastyczną konsystencję. Dopuszcza się drobne oczka. Ma apetyczny, jasnożółty kolor.

Kasztelan Śmietankowy: kremowa barwa sera doskonale współgra z jednolitą, elastyczną i miękką konsystencją. Sporadycznie pojawiają się w nim nieregularne, drobne oczka.

Dojrzewanie

Kasztelan Klasyczny dojrzewa w blokach, nie krócej niż 4 tygodnie.

Kasztelan Śmietanowy dojrzewa od 3 do 4 tygodni.

Przeznaczenie kulinarne

Idealne sery na co dzień, na przykład do porannej kanapki na przennym lub żytnim pieczywie z plasterkiem pomidora lub zielonego ogórka. Doskonale smakują na ciepłej grzance z odrobiną majonezu lub musztardy albo jako dodatek do pysznej jajecznicy. Dzięki łagodnemu, mlecznemu posmakow są luniame zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

Kasztelan Śmietankowy: smakuje doskonale przez cały tydzień, nie tylko rano. Jego delikatny, łagodny śmietankowy smak nigdy się nie nudzi. Jest pysznym wyborem na świeżej kajzerce, chrupkim pieczywie czy tradycyjnym razowcu. Nie potrzebuje wymyślnych dodatków.

Ciekawostki

Mleczarnia Sierpc (OSM) skupuje mleko od lat od tych samych, lokalnych producentów, którzy często od pokoleń współpracują z zakładem. Dzięki temu jakość produktu się nie zmienia.

Zdjęcia

Producent

Sierpc OSM