1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Manchego

Europejskie specjalności: Manchego

Pochodzenie

Hiszpania centralna; wspólnota autonomiczna Castile-La Mancha, Ciudad Real, Albacete, Cuenca i Toledo.

Rodzaj surowca

Mleko owcze surowe lub pasteryzowane, wyłącznie od owiec Manchega, pochodzący z równin La Manchy, często wytwarzany ręcznie.

Typ sera

Podpuszczkowy dojrzewający, półtwardy.

Odmiana

Wytwarzany jest w dwóch odmianach: wiejskiej (wytwarzana ręcznie z surowego mleka) i przemysłowej (produkowanej przy użyciu mleka pasteryzowanego). W zależności od wieku wyróżnia się Semicurado (młody), Curado (stary) przemywany ręcznie oliwą oraz Viejo (dojrzały).

Oznaczenie

DO (Denominación de Origen) od 1991 r., unijne PDO 1996 r.

Miąższ

Zwarty, barwy lekkożółtej, z bardzo drobnymi dziurkami. Kształt cylindryczny. Skórka żółta lub ciemnobrązowa z charakterystycznie odbitym wzorem drewnianych form i kłosów pszenicy; skórka niejadalna. Intensywny słonawy smak i intensywny, przyjemny zapach miąższu sera. W zależności od długości dojrzewania jego smak ewoluuje od delikatnego i świeżego do intensywnego. Semicurado jest elastyczny i ma owocowy smak. Curado nabiera smaku karmelowego i orzechowego. Viejo jest kruchy i ciemniejszy, o słodkim smaku.

Dojrzewanie

Semicurado – młody ser 1-3 miesiące. Curado (stary) 6 miesięcy. Viejo (dojrzały) rok i dłużej. W tym czasie należy dbać o usuwanie pleśni, która pojawia się na powierzchni sera.

Przeznaczenie kulinarne

Manchego Viejo pasuje do tarcia i plastrowania. Wystarczająco mocny w tych aplikacjach,
gdzie zwykle używa się Parmezanu. Dobrze komponuje się z winami sherry, Malbec i Rioja.