1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Raclette

Europejskie specjalności: Raclette

Pochodzenie

Szwajcaria, pierwsze zapisy 1574 r. Szwajcarski region Valais oraz Francja, region Savoy. Nazwa pochodzi z języka francuskiego: „racler” co znaczy „zeskrobywać”. W średniowieczu bowiem pasterze podgrzewali raclette nad otwartym ogniem i zeskrobywali stopioną warstwę na talerz.

Rodzaj surowca

Mleko krowie pełne, głównie niepasteryzowane, od krów wypasanych na trawie.

Typ sera

Podpuszczkowy półtwardy, z mytą skórką.

Oznaczenie

AOC listopad 2003 r., tylko dla produktu szwajcarskiego. Red Label dla Raclette z Francji ze strony rządu w Paryżu.

Miąższ

Brązowopomarańczowa myta skórka. Kolor kość słoniowa do jasnożółtego. Jednolita jasnokremowa konsystencja, która po ogrzaniu przechodzi w charakterystyczną płynną formę. Smak łagodny i aromatyczny. Na zimno ma przyjemny, łagodny smak, który uwypukla się po podgrzaniu; pełny, bardzo pikantny, słodki, lekko owocowy aromat.

Dojrzewanie

3-6 miesięcy.

Przeznaczenie kulinarne

Używany w klasycznej szwajcarskiej i francuskiej potrawie – Raclette polegającej na jednoczesnym grillowaniu mięsa i warzyw oraz stapianiu sera w maleńkich foremkach.

Ciekawostki

Przysmak Wilhelma Tella w 1291 r. Obecnie 80% serów Raclette, pochodzi ze Szwajcarii, 20% z Francji. Sery z Francji są bardziej delikatne w smaku i dojrzewają 10 tygodni. Raclette dostępny jest w kołach o średnicy ok. 30 cm i wadze ok. 6 kg. Substytutem jest ser Abondance.