1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Emmentaler (Emmenthaler)

Europejskie specjalności: Emmentaler (Emmenthaler)

Pochodzenie

Szwajcaria, dolina rzeki Emme w kantonie berneńskim. Oficjalną data powstania jest 1293 r. Jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych serów na świecie.

Rodzaj surowca

Podpuszczkowy dojrzewający, twardy.

Typ sera

Odtłuszczone mleko krowie. Krowy pasione wyłącznie sianem i trawą, kiszonki są zabronione.

Oznaczenie

Emmentaler Switzerland AOC 2000 r.

Miąższ

Jednolity, bladożółty, elastyczny, zwarty, jednakowy w przekroju. Cechą charakterystyczną tego sera są duże dziury (zbliżone wielkością do oliwek, a nawet orzechów). Z tego powodu wytwarzanie go stanowi w Szwajcarii rodzaj sztuki serowarskiej. Smak łagodny, lekko orzechowy, maślany, mocno słodkoowocowy.

Dojrzewanie

2-18 miesięcy, w zależności od odmiany.

Przeznaczenie kulinarne

Zaleca się spożywać go na śniadanie lub po posiłkach. Może stanowić składnik dań gorących, być przekąską albo elementem deski serowej. Można go ścierać i wówczas może stanowić składnik sałatek, zapiekanek, tart, sufletów, zup i dań z warzyw.

Ciekawostki

Rodzajami Emmentalera są Maasdam i Jarlsberg. Obecnie ser z oznaczeniem wytwarza około 200 lokalnych wiejskich mleczarni. Najczęściej spotyka się odmiany Classic AOP (4 miesiące dojrzewania), Reserve AOP (8 miesięcy), Premier Cru AOP (14 miesięcy). Dojrzewanie odbywa się w specjalnych piwnicach, a najdłużej dojrzewający Emmentaler – w jaskiniach.