1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Redykołka

Europejskie specjalności: Redykołka

Pochodzenie

Podhale. Jest dziedzictwem kultury wołoskiej. Kiedyś redykołką określano każdy prezent w serze przynoszony z szałasu. Przybierają postać zwierząt (owiec, jeleni, ptaków). Nazwę tę można stosować dla serków pochodzących z woj. śląskiego (gmina Istebna, Milówka, Węgierska Górka, Rajcza, Ujsoły, Jeleśnia i Koszarowa), woj. małopolskiego powiaty nowotarski, tatrzański; gminy Zawoja, Bystra Sidzina, Niedźwiedź, część gminy Kamienica, w paru sołectwach gmin Mszana Dolna, Piwniczna, Muszyna i Krynica. Przybierają kształt zwierząt (owiec, jeleni, ptaków)

Rodzaj surowca

Mleko owiec rasy Polska Owca Górska, dopuszczalny jest dodatek mleka krowiego pochodzącego od zwierząt rasy Polska Krowa Czerwona, nieprzekraczający 40% całkowitej masy mleka.

Typ sera

Podpuszczkowy parzony, wędzony wytwarzany z resztek sera przygotowanego do wyrobu
oscypka. Cały proces produkcyjny przebiega na górskich halach.

Oznaczenie

Chroniona Nazwa Pochodzenia od 2009 r.

Miąższ

Słomkowa, lśniąca, elastyczna skórka, miąższ o barwie od kremowej do żółtej. Konsystencja stała, delikatna, miękka i elastyczna. Smak sera jest lekko słony, pikantny z zapachem wędzonego sera.

Przeznaczenie kulinarne

Najczęściej jako przekąska do bezpośredniego spożycia. Również jako dodatek do warzyw,
ryżu i makaronów.

Dodatkowe informacje

Dostępny u lokalnych baców.

Ciekawostki

Redykołka w tradycji góralskiej zajmuje ważne miejsce, gdyż jest ściśle związana z wypasem owiec i powrotem stad owiec z hal. Kiedy bacowie wracali do domu z letniego wypasu ofiarowywali redykołki najbliższym. Według tradycji ludowej sery w kształcie zwierząt przekazywano najmłodszym, a redykołki w kształcie serc – swoim wybrankom.

Polska

Zdjęcia

Dostawcy