1. Komunikaty
Polska

Nowatorski projekt ochrony krów mlecznych

Źródło: TUW PZUW
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Lepsza ochrona zdrowia zwierząt i korzyści dla hodowców – temu ma służyć innowacyjny projekt ubezpieczenia krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów. Urządzenia pozwalają na zdalne monitorowanie stanu zdrowia bydła i ich otoczenia.

– Pionierskie rozwiązanie wprowadza TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych we współpracy z Polską Izbą Mleka i technologiczną spółką Farm Innovations. – Łączymy szlachetne cele i praktyczne korzyści. Sięgamy po nowoczesne technologie, aby zadbać o zdrowie zwierząt, a jednocześnie chronić przed stratami ich hodowców – powiedział Prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Dzięki opracowanej przez Farm Innovations technologii wszczepiane podskórnie mikrochipy umożliwiają monitorowanie najważniejszych parametrów zdrowotnych krów, temperatury ich ciała i aktywności ruchowej, a także temperatury i wilgotności otoczenia. Rozwiązanie powstało przy współpracy z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie.

– Nie było dotąd na rynku rozwiązań umożliwiających pełną automatyzację pomiarów, a tym samym profilaktykę. Wczesne reagowanie na stany chorobowe zwierząt ogranicza koszty związane z ich leczeniem i wyłączeniem z cyklu produkcyjnego. Przyczynia się też do ograniczenia stosowania antybiotyków, co jest istotnym problemem, z jakim mierzy się Polska – powiedział Prezes Farm Innovations SA, Sebastian Przeniosło.

– Stały monitoring stanu zdrowia bydła pozwala na zapewnienie znacznie tańszych ubezpieczeń od uboju z konieczności lub padnięcia wskutek chorób i wypadków, w tym złamania kończyny czy komplikacji okołoporodowych. W planach jest uzupełnienie ochrony o ryzyko kradzieży poza miejscem utrzymania zwierząt. – Rozwijamy funkcjonalności systemu AnTrack o geolokalizację zwierząt, która pozwoli na kontrolowanie przemieszczania się krów i sygnalizowanie anomalii – wyjaśnił prezes Farm Innovations SA, specjalizującej się w innowacyjnych rozwiązaniach dla sektora rolnego. 

Partnerem projektu jest Polska Izba Mleka, największa w Polsce organizacja branży mleczarskiej. Ubezpieczenia będą wprowadzane za pośrednictwem zrzeszonych w niej spółdzielni mleczarskich. – Polska jest jednym z największych w Europie producentów mleka i ważnym eksporterem produktów mlecznych. Dlatego łączymy siły i kompetencje, aby zapewniać hodowcom profesjonalną i kompleksową ubezpieczeniową ochronę – podkreślił prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

TUW PZUW, należący do Grupy PZU, jest największym w Polsce towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. To forma ubezpieczeń, która opiera się na podobnych zasadach jak spółdzielczość. Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych działa not for profit – na zasadzie solidarności i współpracy ubezpieczonych będących jego członkami.

Warte przeczytania