1. Komunikaty

Tetra Pak wprowadza pionierskie rozwiązania cyfrowe poprawiające efektywność produkcji

Autor: Janusz Górski
© tetra pak
© tetra pak

Tetra Pak wprowadza swoje usługi serwisowe na wyższy poziom dzięki zastosowaniu najnowszej technologii cyfrowej. Firma zaoferowała klientom nowe rozwiązania pozwalające przewidzieć usterki maszyn, skracające czas reakcji i dające klientom szybki bezpośredni dostęp do ekspertów Tetra Pak.
Opracowane we współpracy z Microsoft technologie pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji, obniżenie kosztów, zapewniają bezpieczeństwo żywności i wspomagają rozwój przedsiębiorstwa. Rozwiązania te pokazane zostały na targach Hannover Messe.


Nowe rozwiązania Tetra Pak to:
Połączone siły fachowe – dzięki e-goglom systemu Microsoft HoloLens lokalni inżynierowie serwisowi Tetra Pak znajdujący się w zakładzie klienta mogą połączyć się bezpośrednio z globalnymi ekspertami firmy wyspecjalizowanymi w danym zagadnieniu w celu uzyskania wsparcia. Ekspert widzi i słyszy to, co inżynier na miejscu, może więc udzielić mu precyzyjnych wskazówek.
Zaawansowana analiza danych – dane z ponad 5000 linii napełniających na całym świecie są zbierane w centralnej bazie i analizowane przez zespół globalnych ekspertów Tetra Pak. Duży zbiór danych umożliwia przeprowadzenie dogłębnej analizy celem przewidywania problemów i optymalizacji działania maszyn.
Zsynchronizowane rozwiązania – wszystkie urządzenia w zakładzie produkcyjnym klienta, od urządzeń procesowych, przez maszyny napełniające po urządzenia dystrybucyjne, mogą być podłączone do chmury Microsoft Azure zarządzanej przez Tetra Pak i zsynchronizowane. Daje to klientowi ogólny obraz produkcji w zakładzie i pozwala na jej optymalizację.
Jan Papina, dyrektor techniczny Tetra Pak na Polskę, Czechy, Słowację i Węgry tak skomentował zaprezentowane na Hannover Messe nowości:
– Dzisiaj technologie cyfrowe rewolucjonizują każdą gałąź przemysłu. Nasi klienci działają w skomplikowanej sytuacji rynkowej, gdzie jakość ma zasadnicze znaczenie, a linie produkcyjne są bardzo wyrafinowane. Wraz z naszymi Klientami i Partnerami nieustannie pracujemy nad innowacjami, które mogą poprawić jakość naszych usług. Nowy system monitorowania działania maszyn Condition Monitoring pozwala naszym klientom przewidzieć usterki zanim one nastapią i zoptymalizować serwis tak, aby skrócić czas przestoju maszyny. Ta nowa usługa pozwoli znacząco zwiększyć wydajność produkcji, ograniczyć awarie, a w efekcie podnieść zysk z działalności. Z kolei dzięki innowacyjnej technologii Microsoft HoloLens klienci z całego świata mogą uzyskać za pośrednictwem naszych inżynierów serwisowych dostęp do naszych specjalistów. To całkowicie zmienia sposób, w jaki działa nasz serwis i umożliwia szybką reakcję w przypadku problemów z linią produkcyjną. Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom najnowsze rozwiązania, dzięki którym obniżą koszty, poprawią wydajność i nie będą się niepokoić o jakość produkcji. A to dopiero początek niezwykłej podróży, zarówno dla nas, jak i naszych klientów.
O firmie Tetra Pak
Tetra Pak to światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności. W ścisłej współpracy z naszymi klientami oraz dostawcami, dostarczamy bezpieczne, innowacyjne oraz przyjazne środowisku produkty, które każdego dnia zaspokajają potrzeby setek milionów ludzi w ponad 170 krajach na całym świecie. Firma zatrudnia 23 tysiące osób w swoich 80 oddziałach. Wierzymy w odpowiedzialne podejście do roli lidera branży oraz ideę zrównoważonego rozwoju w biznesie. Nasze motto „Chroni To, Co Dobre” odzwierciedla dążenia Tetra Pak do tego, aby żywność była bezpieczna.
Tetra Pak zarejestrował oddział w Polsce 29 marca 1990 roku, jednak pierwsza linia opakowaniowa Tetra Pak ruszyła rok wcześniej w zakładach Hortex w Przysusze. W krótkim czasie Tetra Pak stał się liderem wśród dostawców kartonowych opakowań do płynnej żywności w Polsce i przyczynił się do rozwoju nowych segmentów rynku produktów spożywczych, takich jak mleko UHT czy soki owocowe. W Polsce działa około 100 linii pakujących, 299 urządzeń dystrybucyjnych i ponad 900 urządzeń procesowych Tetra Pak. Firma oferuje kompletne linie technologiczne do produkcji mleka, przetworów mlecznych, soków i napojów owocowych i warzywnych oraz przetworów owocowo-warzywnych.