1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Włoszczowa (OSM) zmniejszyła emisję CO2

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© włoszczowa (osm)

Zapytaliśmy Ryszarda Piziora, Prezesa Zarządu mleczarni Włoszczowa (OSM) o problematykę cen energii, ochrony środowiska oraz szansę podniesienia się rynku w 2024 r.

– Na razie koszty energii nie są wyższe od tych z zeszłego roku. Mało tego, już od ponad roku pracuje nasza trigeneracja, czyli źródło energii elektrycznej i chłodu technologicznego. Produkujemy około 7000 MW energii rocznie, a ciepłem odpadowym chłodzimy wodę lodową. Ta inwestycja świetnie się sprawdza, była to też pierwsza w mleczarstwie trigeneracja oparta na gazie LNG. Dzięki tej instalacji zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla o 7 tys. ton rocznie.

Dotykamy zagadnienia związanego ze zmniejszaniem wpływu na środowisko…

– Nie jest to łatwy proces, ale widzę tu wiele możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebujemy prądu przez całą dobę, dlatego panele fotowoltaiczne nie są dla nas właściwym rozwiązaniem z uwagi na skalę zapotrzebowania i koszty pozyskania takiej energii. Dużo lepszym rozwiązaniem byłaby energia wiatrowa, ale tutaj niezbędne są odpowiednie lokalizacje. Dlatego zwracałbym uwagę na zagospodarowanie ścieków i serwatki – to może przynieść duże możliwości i jest dużo bardziej efektywne.

Jak ocenia Pan obecną sytuację rynkową? 

– Jeszcze kilkanaście lat temu każdy styczeń był bardzo dobry dla handlu serami, ale w ciągu ostatnich 3 lat nastąpiły zmiany, co spowodowane jest różnymi czynnikami. Jestem jednak optymistą w ocenie całego roku, choć względem pierwszego półrocza pozostaję ostrożny. Wiele zależy od tego, jaka będzie produkcja mleka w UE i na świecie. Jeżeli produkcja mleka – tak jak mówią szacunki – jest od października mniejsza, to możemy być optymistami. Jeżeli jednak tego mleka będzie w UE przybywać, to sytuacja będzie się pogarszać. Nie mamy jeszcze danych za cały zeszły rok, ale wiadomo, że jego końcówka była gorsza dla produkcji w Niemczech i we Francji. Czekamy zatem na szczegółowe informacje – podsumował Ryszard Pizior, Prezes Zarządu mleczarni Włoszczowa (OSM).

Więcej w Forum Mleczarskie Handel 2/24.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania