1. Aktualności
  2. Świat
Świat

SIG wyprodukował 3-miliardowe opakowanie bez aluminium

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© sig

W tym miesiącu SIG, globalna firma specjalizująca się w rozwiązaniach opakowaniowych osiągnęła ważny kamień milowy na drodze firmy do wyeliminowania aluminium z kartonów dostarczając 3-miliardowe aseptyczne opakowanie kartonowe wykonane z materiału opakowaniowego bez warstwy aluminium do europejskiego przemysłu mleczarskiego.

SIG jest pionierem w dziedzinie aseptycznych materiałów opakowaniowych bez warstwy aluminium od 2010 r. Rozszerzanie oferty rozwiązań niezawierających aluminium jest kluczem do strategii firmy SIG polegającej na jeszcze większym obniżeniu śladu węglowego aseptycznych kartonów i osiągnięciu większej podatności opakowań kartonowych na recykling poprzez uproszczenie struktury materiału i zwiększenie udziału papieru.

Trzy miliardy opakowań kartonowych SIG bez warstwy aluminium zostało już sprzedanych przemysłowi mleczarskiemu z materiałami opakowaniowymi SIG Terra Alu free i SIG Terra Alu free + polimery na bazie drewna. Obydwa wyjątkowe materiały opakowaniowe niezawierające aluminium stanowią precedens w dziedzinie zrównoważonych opakowań i stanowią ogromny krok naprzód dla sektora mleczarskiego. Rosnące zapotrzebowanie konsumentów na zrównoważone, a jednocześnie wygodne opcje opakowań w dalszym ciągu stanowi ważny czynnik przyciągający firmy produkujące żywność i napoje do przejścia na jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązania w zakresie opakowań w ramach cyklu życia produktu.

– Nasi klienci chcą na każdym kroku minimalizować ślad swoich produktów, dlatego blisko współpracujemy, aby wprowadzać innowacje jeszcze bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań do żywności i napojów dostosowanych do ich potrzeb. Dostarczenie do przemysłu mleczarskiego naszego 3-miliardowego opakowania kartonowego bez warstwy aluminium stanowi pierwszy i ważny kamień milowy na naszej drodze do zaprzestania stosowania aluminium w naszych opakowaniach – skomentował Robert Kummer, Dyrektor Sprzedaży Aseptic Cartons Europe w SIG.

Dzięki dużemu udziałowi odnawialnych materiałów pochodzenia leśnego, lekkiej i oszczędzającej miejsce konstrukcji, zaprojektowanej z myślą o pełnym recyklingu i wyprodukowanym przy użyciu w 100% odnawialnej energii elektrycznej, opakowania kartonowe SIG są sprawdzonym wyborem o najniższym śladzie węglowym w porównaniu z alternatywnymi opcjami pakowania1 . Rozwiązania opakowaniowe firmy SIG, wykorzystujące unikalne materiały opakowaniowe bez warstwy aluminium, ustanowiły jeszcze wyższy standard w zakresie zrównoważonego rozwoju. SIG Terra Alu-free zmniejsza ślad węglowy standardowych materiałów opakowaniowych SIG o 23% 2. SIG Terra Alu-free + Polimery na bazie lasów, które są w 100% powiązane z odnawialnymi materiałami pochodzenia leśnego poprzez certyfikowany system równoważenia masy, idą jeszcze dalej, oferując o 63% niższy ślad węglowy w porównaniu ze standardowymi materiałami opakowaniowymi SIG2 . W 2023 r. SIG Terra Alu-free + Full bariera dodatkowo rozszerzyła ofertę SIG materiałów opakowaniowych o niższej zawartości węgla bez warstwy aluminium, do stosowania z produktami wrażliwymi na tlen takimi jak soki owocowe, nektary i napoje na bazie roślin.

José Matthijsse, Prezes i Dyrektor Generalny na Europę w SIG dodał: – Zalety naszych pionierskich rozwiązań w zakresie opakowań niezawierających aluminium przesuwają granice, jeśli chodzi o połączenie zrównoważonego rozwoju i wygody. W dalszym ciągu staramy się dalej rozwijać nasze opcje niezawierające aluminium, włączając w to ambitne plany na przyszłość dotyczące opracowania w pełni barierowej, aseptycznej struktury opakowań niezawierających aluminium, zawierającej co najmniej 90% papieru do 2030 r., z tymczasowym celem wynoszącym co najmniej 85% do 2025 r. .”

Materiały opakowaniowe SIG bez warstwy aluminium mogą być uruchamiane na zainstalowanych liniach rozlewniczych SIG, umożliwiając klientom szybką reakcję na zmieniające się wymagania rynku. Wymagane są jedynie drobne modyfikacje, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

1 https://www.sig.biz/en/carton-packaging/sustainability/life-cycle-assessments

2 https://cms.sig.biz/media/11984/sig_lca_signature_230522_final-report_incl_appendixes_v2_inlc_criticalreviewstatement.pdf

Warte przeczytania