1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Czesław Siekierski: Zielony Ład trzeba maksymalnie ograniczyć

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Podczas spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej w dniu 16 lutego Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skomentował obecne protesty rolnicze: – Są to protesty w słusznej sprawie. Rolnicy upominają się nie tylko o swoje sprawy, ale są też w trudnej sytuacji. Protesty wynikają z braku opłacalności i niskich dochodów. Wiemy, jakie są ceny zbóż, jakie są ceny nawozów, wiemy, jak się to bilansuje.

Ale dodał również: – Rolnicy ciągle mówią żeby ograniczyć Zielony Ład. Oczywiście, ale musimy mieć świadomość, że ten Zielony Ład został przyjęty lata temu i że był zaakceptowany przez rząd i ówczesne kierownictwo resortu rolnictwa. Te wymogi nie zostały narzucone na rolników z dnia na dzień. Szkoda, że wtedy nie było takiej refleksji i ze strony rolników i ze strony resortu rolnictwa.

– Myśmy od początku rozmawiali z rolnikami. Protesty rolników rozpoczęły się nie w tym roku, a jesienią roku ubiegłego. Jeszcze za poprzedniego rządu. Na radzie ministrów rolnictwa powiedziałem w jasny sposób, że rolnicy protestują, ale nie tylko polscy, bo problem dotyczy większości krajów albo nawet całej Unii Europejskiej. Ta nierównowaga ekonomiczna jest widoczna na całym rynku unijnym. Najbardziej to przeżywają rolnicy krajów graniczących z Ukrainą.

–  Oczywiście rolnicy powtarzają, aby odejść od założeń Zielonego Ładu. Mówią: macie go wyrzucić do kosza. No, ale nie da się wyrzucić, trzeba go maksymalnie ograniczyć – wskazał Minister Rolnictwa. 

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania