1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Polmlek w 2024 roku stawia na wysokie technologie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Zakład Grupy w Lidzbarku Warmińskim
Zakład Grupy w Lidzbarku Warmińskim
© forum mleczarskie

– Analizując poszczególne segmenty sprzedaży Grupy Polmlek za 2023 rok – niemal do końca ostatniego kwartału trwała walka o utrzymanie wolumenów w poszczególnych sektorach. Wewnętrzne analizy pokazują, gdzie spieniężenie było najlepsze. Wszędzie tam, gdzie udało się w ciągu minionych lat wyprzedzić konkurencję, automatyzować proces, wprowadzać nowoczesne produkty, odejść od tradycyjnego modelu handlu, Polmlek odnotował utrzymanie lub wzrost sprzedaży – mówi komunikat Grupy. 

– Warto dodać, że poniżej opłacalności sprzedaży do krajów trzecich znalazły się w ostatnich kwartałach całe segmenty mleczarskiej produkcji – przykładem jest mleko w proszku, maślanka, itp. Ta tendencja spadkowa może utrzymywać się w pierwszym kwartale 2024 roku. Stąd potrzeba inwestycji w technologie, poprawę opłacalności i szukanie nowych, atrakcyjnych sprzedażowo produktów, czego przykładem są szeroko zakrojone inwestycje w badania i produkcję wysokospecjalistycznych, poszukiwanych na światowych rynkach produktów, także tych o coraz wyższych walorach prozdrowotnych. 

Laktoferyna – aktywne białko mleczne, które działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, a także pomaga wzmacniać działanie układu immunologicznego. Polmlek jako jedna z nielicznych mleczarni w Europie prowadzi zaawansowane badania nad wdrożeniem produkcji laktoferyny na skalę przemysłową. Program badawczy z udziałem naukowców prowadzony jest w największej mleczarni Grupy Polmlek w Lidzbarku Warmińskim. Uruchomienie procesu i wdrożenie pełnoskalowej produkcji powinno nastąpić w 2025 roku. To konsekwentna polityka wzmacniania pozycji Polmleku w sektorze sprzedaży wysokospecjalistycznych proszków pochodzenia mlecznego. 

Polmlek jest obecnie największym producentem i eksporterem sproszkowanej laktozy i laktozy farmaceutycznej. Od 8 lat na rynki światowe trafiają produkowane w Lidzbarku Warmińskim koncentraty białek serwatkowych oraz gotowe odżywki na bazie WPC dla sportowców. Inwestycje ostatnich lat, jak proszkownia WPC i laktozy, proszkownia typu Filtermat, w pełni zautomatyzowana, precyzyjna mieszalnia proszków oraz oddane do użytku z myślą o proszkach centrum logistyczne, pozwalają produkować i sprzedawać na światowe rynki praktycznie każdy proszek mleczny lub natłuszczony, według dowolnej specyfikacji klienta. 

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania