1. Aktualności
  2. Świat
Maroko

Maroko to dopiero początek ekspansji Polmleku

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Grupa Polmlek, która niebawem świętować będzie 30-lecie istnienia, stała się w ostatnim roku nie tylko polskim czempionem, ale również znaczącym europejskim graczem. Firma w 2022 r. osiągnęła w części nabiałowej przychody w wysokości 9 509 mln zł. W sumie osiągnęła przychód 9 822 mln zł. W polskim rankingu TOP 100 według przychodów ze sprzedaży plasuje się na miejscu 1. W naszym rankingu największych mleczarni TOP 20 Europa znajduje się tuż za Grupą Hochland i Valio na miejscu 18.

Zakup Safilait w 2022 r. był częścią realizowanego długofalowego planu ekspansji zagranicznej, której pierwszą częścią było zaistnienie na rynku marokańskim, z ugruntowaną i znaną lokalną marką, doświadczonym zespołem menadżerów i specjalistów z Safilait – tak mówili Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki w czerwcu 2022 r. Kolejnym krokiem będzie naszym zdaniem rozwój zakładu w oparciu o nowe technologie i asortyment produktowy. Po uporządkowaniu portfolio kolejnym krokiem powinny być naszym zdaniem akwizycje w innych krajach afrykańskich w miarę pojawiania się okazji biznesowych. 

Już w ubiegłym roku Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki powiedzieli: – Dzięki przejęciu marokańskiego zakładu otwiera się dla Grupy Polmlek możliwość szerokiego zaistnienia na rynku afrykańskim, który rozwija się najdynamiczniej na świecie. Koresponduje to z tym, co usłyszeliśmy na spotkaniu z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Maroko: – Wzrost demograficzny krajów Afryki oraz charakterystyka wiekowa społeczeństwa, które jest bardzo młode, dają duży potencjał dla polskich firm.

Marokańskie przedsięwzięcie Grupy Polmlek to: 

·  2 farmy mleczne: 100 ha farma Tarmast na 700 krów mlecznych oraz farma Agroplus

·  nowoczesny zakład mleczarski działający od 2006 r. (obecnie trzeci gracz na rynku mleczarskim w tym kraju) skupujący 80,85 mln litrów mleka rocznie

·  duża sieć dystrybucji

·  blisko 1500 pracowników. 

– Wprowadzamy w Maroku nasze polskie „know how” – modernizujemy zakład, trwa montaż nowej linii do pakowania masła. Inwestujemy w znaną i cenioną w północnej Afryce markę Jibal – mówili Właściciele Grupy w połowie 2023 r. na łamach Forum. – W najbliższych miesiącach wstawimy linię do produkcji serów – powiedzieli Właściciele podczas wyjazdu.

W komunikacie Grupy pojawia się informacja, że firma generuje rocznie 1,1 mld dirhamów (MAD) przychodu (w przeliczeniu jest to ok. 115 mln euro).

O tym jak realizuje się w praktyce wizja rozwoju Grupy Polmlek, mogła przekonać się polska delegacja mleczarska, która w dniach 17-20 listopada 2023 r. odwiedziła Maroko na zaproszenie Właścicieli Grupy Polmlek: Andrzeja Grabowskiego i Jerzego Boruckiego. Podczas wyjazdu Zarządy zwiedziły farmę Tarmast, zakład Safilait w Fkih Ben Salah należące do Grupy oraz poznały specyfikę marokańskiego handlu i rynku. Spotkaliśmy się m.in. z Ambasadorem RP w Królestwie Maroka, przedstawicielami PAIIH oraz kadrą menadżerską Polmleku w Maroko.

Więcej w Forum Mleczarskie Handel i Forum Mleczarskie Biznes w grudniowych wydaniach.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania