1. Aktualności
  2. Świat
Holandia

FrieslandCampina podwaja produkcję izolatu białka serwatkowego

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© frieslandcampina

Wraz z rozbudową zakładu w Borculo (Niderlandy) firma FrieslandCampina oddział Ingredients znacznie zwiększy całkowitą wydajność produkcji izolatu białka serwatkowego i kuleczek tłuszczu mlecznego (MFGM,) przez co zaspokoi rosnące globalne zapotrzebowanie na specjalistyczne składniki do żywności dla sportowców i żywienia na wczesnym etapie życia. 

W związku z tym Herman Ermens, Prezes FrieslandCampina Ingredients, powiedział: – W miarę jak konsumenci w każdym wieku stają się bardziej proaktywni w kwestii zdrowia i dobrego samopoczucia swojego oraz swoich rodzin, coraz częściej szukają wyspecjalizowanych składników, które przynoszą korzyści. W rezultacie mamy teraz idealny czas na zwiększenie produkcji dwóch kluczowych składników dla rynków produktów spożywczych, odżywiania osób aktywnych i najmłodszych. Dzięki naszej elastyczności i wiedzy technologicznej zapewniamy, że dostarczamy wysokiej jakości składniki, które pomogą konsumentom ze specjalnymi potrzebami lub preferencjami żywieniowymi by czerpać z życia jak najwięcej.

– Naprawdę wierzę, że przyszłość serwatki leży w wyższej wydajności, wyspecjalizowanych składnikach, które w pełni wykorzystują profil odżywczy nabiału. Dzięki ponad 100-letniemu doświadczeniu w dziedzinie białek mlecznych, od badań po technologię przetwarzania i wiedzę dotyczącą zastosowań, to zwiększenie skali odzwierciedla nasze zaangażowanie w dostarczanie najwyższej jakości składników serwatkowych i wspieranie naszych klientów w spełnianiu zmieniających się wymagań konsumentów – dodał Prezes Herman Ermens. 

W ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na wysokiej jakości składniki białka serwatkowego, szczególnie do zastosowań specjalistycznych takich jak batony proteinowe, shoty i wody. Rynki żywności dla najmłodszych oraz żywienia wydajnościowego i aktywnego wykazały duży popyt na składniki o wysokiej wartości odżywczej. Izolat białka serwatkowego i MFGM zapewniają w tych segmentach wyjątkowe korzyści, a inwestycja FrieslandCampina Ingredients umożliwi większej liczbie właścicieli marek spożywczych oferowanie tych dodatków w swoich produktach. Izolat białka serwatkowego jest niezwykle popularny na rynku odżywek dla sportowców wyczynowych, ponieważ ma doskonały skład aminokwasów. Można go dodawać do szerokiej gamy napojów i proszków wymagających określonych właściwości. Z drugiej strony MFGM tradycyjnie zaspokaja potrzeby rynku żywienia we wczesnym okresie życia i jest poparte coraz większą liczbą dowodów, umożliwiając markom premium oferowanie w swoich propozycjach atrakcyjnych korzyści zdrowotnych dla mózgu i układu odpornościowego. MFGM cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem w żywieniu dorosłych ze względu na sugerowane korzyści zdrowotne dla funkcji poznawczych i jelit. Produkcja nowych składników rozpocznie się na początku 2026 r. W miarę wzrostu wydajności FrieslandCampina Ingredients będzie stosować unikalną kombinację procesów filtracji, aby zachować biofunkcjonalność serwatki, zapewniając zarówno jakość, jak i skuteczność składników końcowych. Produkcja będzie przebiegać zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami produkcyjnymi. 

Warte przeczytania