1. Aktualności
  2. Polska
Holandia

Spadek skupu mleka o 4,6% u giganta z Holandii

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Rozwój sytuacji na rynku w drugiej połowie 2022 r. będzie niepewny ze względu na wojnę na Ukrainie, pandemię koronawirusa, rosnące koszty i możliwy wpływ rządowej polityki w zakresie obniżenia emisji azotu przyznaje Zarząd holenderskiego potentata mleczarskiego. W związku z niepewnymi perspektywami nie będzie dodatkowej płatności gotówkowej dla rolników. Hein Schumacher, Dyrektor Generalny FrieslandCampina skomentował najpierw wyniki finansowe za pierwszą połowę roku, a następnie dodał: – Patrzymy wstecz na dynamiczną pierwszą połowę 2022 r. Moje pierwsze przemyślenia to propozycje azotowe Rady Ministrów i reakcje rolników, wojna na Ukrainie i jej wpływ na gospodarkę światową, a także ekstremalna inflacja, z którą mamy do czynienia.

Aby skutecznie reagować na zmiany na rynku, FrieslandCampina szuka ulepszenia swojej sieci produkcyjnej i wzmocnienia portfolio marek. Dlatego inwestuje w nowe zakłady produkcyjne w Indonezji i Malezji, nowe linie pakujące w PET nadający się do recyklingu w belgijskim Aalter i rozszerza produkcję laktoferyny w Veghel. Po ocenie strategicznej zdecydowano się kontynuować rozwijanie marki odżywek dla niemowląt marki Friso. Za Holendrami również zbycie części działalności konsumenckiej w Niemczech oraz trudna decyzja o zamknięciu zakładu w Rotterdamie i dwóch wież suszarniczych w Leeuwarden. W Tajlandii zamknięto zakład produkcyjny dla produktów pasteryzowanych, aby skupić się na produkcji i sprzedaży produktów UHT. Wreszcie, niedawno podpisano umowę sprzedaży zakładu produkcyjnego do żywienia niemowląt w Xiushui w Chinach. To bardzo wiele zmian u holenderskiego giganta.

Jak przyznają Holendrzy: – Nadal stoimy w obliczu wyzwań związanych z inflacją, rosnącymi niedoborami surowców, spadkiem zaufania konsumentów i pandemią koronawirusa. Nadal mamy również do czynienia z poważną niepewnością dotyczącą wpływu ogłoszonych przez holenderski gabinet propozycji azotowych na naszych członków i naszą firmę. Z tego powodu zachowujemy szczególną ostrożność w odniesieniu do naszych prognoz na resztę roku i zdecydowaliśmy się zrezygnować z tymczasowej dodatkowej płatności gotówkowej dla naszych członków hodowców bydła mlecznego.

Dzięki wzrostowi cen, wyższym cenom produktów mleczarskich i ożywieniu rynków konsumenckich przychody firmy w pierwszej połowie 2022 r. wzrosły o 19,4% do 6,6 mld euro (pierwsza połowa 2021 r.: 5,5 mld euro).

Podaż mleka w pierwszej połowie 2022 r. zmniejszyła się o 4,6% do 4,8 mld kg w porównaniu z pierwszą połową 2021 r. (5,0 mld kg) ze względu na spadek liczby członków, niższą jakość kiszonki i wyższe koszty paszy.

W wyniku wojny na Ukrainie, pandemii koronawirusa i rosnących kosztów, w tym energii, paliwa, transportu, surowców oraz zakłóceń w międzynarodowym łańcuchu dostaw i handlu, perspektywy na drugą połowę roku są zdaniem Holendrów niepewne. Zmiana cen produktów mleczarskich może mieć znaczący wpływ na wynik finansowy Spółdzielni. FrieslandCampina ma nadal badać, w jaki sposób może dalej optymalizować swoją sieć produkcyjną.

Warte przeczytania