1. Aktualności
  2. Świat
Unia Europejska

Eksport OMP ma zacząć rosnąć

Źródło: Forum Mleczarskie za Komisją Europejską
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Jak zauważa Komisja Europejska w swojej prognozie krótkoterminowej, w okresie styczeń-lipiec (rok do roku) produkcja OMP w UE nieco spadła, ale silne ożywienie zanotował eksport wsparty przetargami na import algierskiego mleka w proszku oraz duży popyt ze strony Arabii Saudyjskiej i Maroka. Aby wykorzystać pojawiający się popyt produkcja unijna może nieznacznie wzrosnąć w ostatnich miesiącach roku. W tym samym czasie eksport z UE może wzrosnąć o 15% przy założeniu, że wykorzystanie krajowe odnotuje spadek rzędu 2% np. do produkcji FFP. Wzrost eksportu przyczyniłby się również do powstrzymania spadku produkcji PMP.

Mimo możliwego wzrostu konkurencji z Nowej Zelandii eksport WMP może być o 3% wyższy w 2023 r. rok do roku, podczas gdy krajowe zużycie będzie niższe o około 2%.

W 2024 r. produkcja OMP może pozostać stabilna z niższym eksportem i odreagowaniem oczekiwanym jeszcze w 2023 r. Eksport WMP również może spaść (-1%), powracając do tendencji spadkowej. W tym samym czasie kosmetyczny spadek w zużyciu krajowym PMP może zostać zrównoważone użyciem OMP w przetwórstwie (+4%).

Warte przeczytania