1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Grupa Mlekovita stara się o przejęcie spółdzielni w Miechowie

Źródło: UOKiK
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Jak podał UOKiK, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita zamierza przyłączyć do siebie Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Miechowie. Od strony formalnej sprawa jest w toku.

Przypomnijmy, że mleczarnia Miechów (OSM) jest w trudnej sytuacji i od pewnego czasu poszukiwała partnera z uwagi na stale pogarszającą się sytuację finansową. Już w 2019 r. Spółdzielnia notowała straty na poziomie 792 tys. zł netto przy spadku przychodów o 5,3 mln zł. W 2020 r. przychody dalej spadały o 6,6 mln zł. W 2021 r. dostawcy zakładu stali się obiektem intensywnej rywalizacji konkurentów mleczarni, czego efektem było odejście kilkunastu z nich. Wówczas skupiono 8,43 mln litrów mleka.

Jak przyznała sama mleczarnia w kontekście sytuacji w 2022 r.: – Nasza spółdzielnia nie należy do tzw. dobrze prosperujących spółdzielni, nie posiadamy nowoczesnych linii produkcyjnych, od lat nie możemy pozyskać fachowców w niektórych dziedzinach, co pozwoliłoby redukować koszty i rozwijać sprzedaż jak i w dalszym ciągu borykamy się z tematem podczyszczalni ścieków, co ogranicza nas produkcyjnie. Spółdzielnia przy tych brakach jak i ponoszonych kosztach znacznie odczuła panującą sytuację gospodarczą poprzez pogarszającą się sytuację finansową. Zarząd wraz z przedstawicielami Rady Nadzorczej wielokrotnie podejmował rozmowy ze zgłaszającymi się lub zaproszonymi do rozmów potencjalnymi inwestorami.

Jak widać, starania przyniosły efekt i jeśli nie będzie zastrzeżeń ze strony UOKiK, nastąpi przyłączenie słabszej spółdzielni do Grupy Mlekovita.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania