1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Kesem: Pogłowie bydła mlecznego spadnie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Zarząd mleczarni Kesem przyznał, że ubiegłoroczne zyski były niwelowane przez systematycznie rosnące koszty produkcji mleka w oborze oraz przetwórstwa mleka w zakładzie. – Rolnicy domagali się podwyżek ze względu na specyficzne dla produkcji mleka koszty – pasze i nawozy oraz paliwo i nośniki energii, których ceny wystrzeliły w górę. Surowiec do produkcji to nie jedyny koszt, jaki spędzał sen z powiek polskim przetwórcom mleka, gdyż rosnące ceny odnotowano w przypadku wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Jak podaje Kesem – Opakowania kartonowe zdrożały o ponad 50%., palety używane w transporcie o 170%., folia do pakowania o 60%.

Jak dodał Zarząd: – Presja inflacyjna spowodowała również wzrost oczekiwań płacowych ze strony pracowników. Do tego dochodzą wzrosty cen nośników energii – zarówno paliw, jak i prądu oraz gazu – od kilkudziesięciu do kilkuset procent.

Zarząd kujawskiej mleczarni podkreślił, że: – Faktem jest, że ilość zarówno gospodarstw, jak i pogłowie bydła mlecznego w Polsce maleje. W połowie roku 2021 wynosiło ono 2 113 tysięcy sztuk. Szacunek GUS na połowę roku 2022 mówi już o 2 072 tys. sztuk. Niewątpliwie spadające obecnie ceny skupu mleka sprawią, że w wielu gospodarstwach najmniej wydajne sztuki trafią do rzeźni.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania