1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Dzięki inwestycjom obniżyliśmy koszty techniczne

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© kosów lacki (osm)

– W ubiegłym roku uruchomiliśmy nową linię serowarską i mamy podwójne możliwości przerobowe na dobę – powiedziała Forum Mleczarskiemu Handel Joanna Zawisza, Dyrektor Produkcji, Główny Technolog w mleczarni Kosów Lacki (OSM). – Ceny surowca, dodatków bezpośrednich, środków chemicznych oraz opakowań poszybowały w górę od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Spowodowane było to w pierwszej kolejności pandemią, a następnie wojną w Ukrainie. Dzięki tej inwestycji i zwiększeniu wydajności obniżyliśmy techniczne koszty wytworzenia. Na chwilę obecną dynamika r/r nabiera rozpędu. Mimo trudnej sytuacji rynkowej nasze sery cieszą się popularnością i bronią wysoką jakością zarówno w Polsce, jak i za granicą.

– Linia serowarska to jedna z kilku inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim otrzymała zaszczytny tytuł „EKOinwestor 2022 w Przemyśle Spożywczym” za budowę kotłowni parowej gazowej z magistralą przesyłową oraz kogeneracji. Inwestycja ta ma na celu dbanie o ochronę środowiska i prezentuje efektywne rozwiązania wykorzystania energii. Swoimi działaniami podkreślamy odpowiedzialność społeczną przemysłu spożywczego, dbając o rozwój spółdzielni i przyszłość kolejnych pokoleń.

– Sieci handlowe coraz częściej wysyłają zapytania o plastry w różnej gramaturze z uwagi na zainteresowanie finalnego konsumenta. Zmiana preferencji klientów jest coraz bardziej widoczna na korzyść serów w formie plastrów – podkreśliła Joanna Zawisza. – Sery kawałkowane produkujemy tylko na rynek lokalny. W większości produkujemy sery pod własnym brandem, jednak współpracujemy również z marką własną klienta/sieci na rynku polskim oraz europejskim. Obserwujemy, że jest to tendencja wzrostowa – zauważyła nasza rozmówczyni.

– Na etapie rozmów z sieciami coraz więcej jest zapytań dotyczących marki własnej klienta. Sieci handlowe mają duży potencjał sprzedaży i większe finansowe wsparcie marketingu. W tym trudnym okresie jesteśmy elastyczni przy współpracy z sieciami. W spółdzielni produkowane są sery z kilkudziesięcioletnią tradycją. Największym zainteresowaniem wśród handlowców cieszą się sery szwajcarskie Baron i Edamer. Produkowane są bez barwników i konserwantów, zgodnie z niezmienną recepturą. Drugie miejsce zajmuje ser wędzony Jubilat. W procesie dojrzewania poddawany jest procesowi wędzenia naturalnym dymem wędzarniczym zrębkami drewna olchowo-bukowego. Kolejne miejsce zajmuje ser Pro-zdrowotny z dodatkiem kwasów omega 3 i 6, który charakteryzuje się specyficznym smakiem i zapachem. Mając na uwadze trendy, jakie panują w coraz szerszej grupie klientów, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim proponuje produkt, który oprócz znakomitych walorów smakowych wpływa korzystnie na zdrowie – dodała Dyrektor Produkcji, Główny Technolog w mleczarni Kosów Lacki (OSM).

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania