1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Krasnystaw (OSM) musiał ograniczyć skup mleka

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© krasnystaw osm

– Za 12 miesięcy 2022 roku skupiliśmy 113 657 156 litrów mleka – dowiedziało się forummleczarskie.pl w mleczarni Krasnystaw (OSM). – Dynamika skupu wyniosła 86,3%. Należy podkreślić, że notujemy ciągły spadek ilości dostawców mleka i tak w 2022 roku ubyło nam 138 gospodarstw. W tym 42 gospodarstwa małe dostarczające mleko do punktów skupu mleka oraz 96 gospodarstw tzw. zbiornikowe, przy czym w tym przypadku likwidacja produkcji ma miejsce nie z tytułów ekonomicznych, a są to najczęściej zdarzenia losowe lub brak następcy, co uniemożliwia dalsze kontynuowanie produkcji.

– W 2022 roku w celu poprawy sytuacji finansowej firmy podejmowaliśmy szereg działań zmierzających do zminimalizowania wydatków czyli zmniejszenia kosztów. Działania dotyczyły również działalności skupowej. W związku ze spadkiem ilości skupowego mleka na punktach skupu mleka musieliśmy podejmować drastyczne decyzje w celu zmniejszenia kosztów działalności.

Koszt skupu i transportu 1 litra mleka kształtuje się na poziomie 0,14 zł/litr. Jednak niektóre punkty skupu mleka, w których ilość mleka spadała osiągnęły koszt około 0,30 zł/litr. Niestety tak dużych kosztów nie możemy ponosić i w związku z tym niektóre punkty skupu mleka zostały zamknięte: Niedzieliska i Turzyniec.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania