1. Aktualności
  2. Świat
Francja

Bel włączy sztuczną inteligencję do produkcji alternatyw serów

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Bel chce wyprodukować produkty łudząco podobne do serów i będące „nie do odróżnienia” od oryginału. W ten sposób ma rozwinąć nową generację produktów pod markami Krówka Śmieszka, Kiri, Boursin, Babybel i Nurishh. Aby zrealizować ten cel, Grupa Bel ogłosiła partnerstwo ze start-upem biotechnologicznym Climax Foods Inc. To partnerstwo ma sprostać głównym wyzwaniom transformacji żywności: połączenie przyjemności, wartości odżywczych i zmniejszenie śladu węglowego. Wykorzystując sztuczną inteligencję (AI) w połączeniu z wiedzą o produkcji serów, obie firmy będą współtworzyć nowe produkty oparte na roślinach. Te nowe wyroby mają mieć wysoką wartość odżywczą, być przystępne cenowo, niskoemisyjne i nie do odróżnienia od swoich mlecznych odpowiedników. Aby wesprzeć rozwój przełomowego rozwiązania firmy Climax, Bel nabył w niej udziały.

 

– Żywność jest kluczową dźwignią przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a my w Bel jesteśmy zdeterminowani, aby odkrywać nowe terytoria i opracowywać innowacyjne rozwiązania, które zdefiniują przyszłość żywności dla wszystkich – skomentowała Cécile Béliot, Dyrektor Generalna Grupy Bel Group .

Dr Oliver Zahn, Dyrektor Generalny i założyciel Climax Foods Inc. dodał: – Sztuczna inteligencja może zmienić zasady gry w żywności pod względem dostarczania optymalnego smaku i konsystencji, a jednocześnie uczynić ją przystępną cenowo i zrównoważoną. Ewolucja receptur w czasie jest tym, co robimy od setek lat. Oprócz zmieniających się preferencji konsumentów, zmiany klimatu wymagają od nas przyspieszenia ewolucji żywności. Razem z Bel możemy wywrzeć znaczący pozytywny wpływ, aby ludziom i planecie żyło się lepiej.

Analityka predykcyjna i sztuczna inteligencja firmy Climax Foods umożliwiają głębokie zrozumienie żywności pochodzenia zwierzęcego na poziomie molekularnym. Climax wykorzystuje tę wiedzę do powielania produktów pochodzenia zwierzęcego za pomocą wersji roślinnych, które pasują do ich tekstury, smaku i gęstości odżywczej. Rozwój produktów oparty na sztucznej inteligencji firmy Climax Foods znacznie skraca czas potrzebny do stworzenia receptur roślinnych.

Zespołowi naukowców zajmujących się żywnością w firmie Climax Foods udało się już stworzyć różne prototypy ze wszystkimi cechami specjalnych serów, w tym odmian pleśniowych, brie, feta i kozich. Bel zamierza wprowadzić te nowe produkty roślinne w Stanach Zjednoczonych i Europie do końca 2024 r. Przyczyni się to do osiągnięcia celu Grupy Bel polegającego na zbilansowaniu swojego portfolio z 50% produktów mlecznych i 50% produktów roślinnych/owocowych.

Warte przeczytania