1. Aktualności
  2. Polska
Francja

Sodiaal zamknie dwa zakłady mleczarskie

Źródło: ouest-france, forum mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© sodiaal

Jak komentują francuskie media, największa spółdzielnia mleczarska w kraju, Sodiaal zamknie zakład mleczarski w Campbon (region Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka) oraz zakład w Saint-Martin-Belle-Roche (region Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Saona i Loara). Proces zamykania potrwa do drugiego kwartału 2023 r. To konieczne – twierdzi spółdzielnia – bo spada sprzedaż produktów UHT i odżywek dla niemowląt. Powstają zaś nadwyżki mocy produkcyjnych.

Spółdzielnia zwraca uwagę, że zamknięcie dotyczy dwóch zakładów z 70 istniejących i ma na celu zachowanie równowagi ekonomicznej spółdzielni. Media francuskie zwracają jednak uwagę, że pierwszy z zakładów zatrudnia 161 osób, co w mieście liczącym 4000 mieszkańców jest dużym problemem. Drugi zakład zatrudnia 119 osób. Te miejsca pracy mają zostać przeniesione do Vienne (Isère) i Awoingt (region Hauts-de-France, w departamencie Nord). Sodiaal rozważa dodatkowo zamknięcie wież suszarniczych w Malestroit, jednej z dwóch wież w Bénestroff, a także w Montauban w Bretanii (w sumie 316 stanowisk pracy).

Na dodatek złego cztery zakłady specjalizujące się w produkcji wyrobów UHT pracują tylko na 60% możliwości. Z tego względu Sodiaal zainwestuje 600 mln euro w ciągu 5 lat, aby dostosować się do sytuacji na rynku mleka UHT i składników mlecznych dla niemowląt. 450 mln euro będzie przeznaczonych na doinwestowanie produkcji serów, mleka premium, masła, śmietany, świeżych produktów mleczarskich. Pozostałe 150 mln euro zostanie zainwestowanych w dywersyfikację rynków zbytu.

Sodiaal twierdzi, że dzięki temu projektowi może zwiększyć konkurencyjność, pozwoli wzmocnić pozycję na globalnym rynku, którego wzrost pozostaje obiecujący (+21% do 2030 r.).

Warte przeczytania