1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Produkty wysokobiałkowe zyskują na popularności

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© polmlek

– Produkty wysokobiałkowe to kategoria, która cieszy się wciąż rosnącą popularnością – powiedziała Forum Mleczarskiemu Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek. – Polacy pokochali sport, dbają o zdrowy tryb życia, świadomie komponują diety. Po pandemicznej przerwie ponownie dużym zainteresowaniem cieszą się siłownie, kluby sportowe, centra fitnessu. Rośnie także popularność maratonów. Podsumowując, moda na bycie wysportowanym to nie tylko dominujący w mediach społecznościowych kult szczupłej sylwetki.

– Coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu dla zdrowia, poprawienia kondycji czy też odreagowania codziennego stresu, czyli – generalnie mówiąc – dla podniesienia komfortu życia. Stąd wynika taka duża popularność wysokobiałkowych posiłków, przekąsek, dostępnych w każdym sklepie, a nie tylko w wyspecjalizowanych placówkach. Konsumenci zaangażowani w treningi chętnie sięgają po odżywki białkowe WPC i WPI i wydaje się, że ta kategoria nie straci na wartości w najbliższym czasie. Natomiast można założyć z całą pewnością, że gotowe przekąski wysokobiałkowe zyskają na popularności, zwłaszcza że przeznaczone są nie tylko dla aktywnie trenujących, ale również dla osób w okresie rekonwalescencji, po przebytych operacjach, wyniszczających kuracjach oraz takich z zaburzeniami odżywiania czy niedowagą – dodała nasza rozmówczyni.

– Szczególnie polecamy jogurty Polmlek z wysoką zawartością białka – aż 11 g w każdym kubku. Interesujące smaki czyli mango z markują, jagodowy, truskawkowo- porzeczkowy, sprawią, że taka przekąska w ciągu dnia będzie prawdziwą przyjemnością – przekonuje Joanna Kołodyńska.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania