1. Aktualności
  2. Świat
Włochy

Latteria Soresina przejmuje mleczarnię Oioli

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© latteria soresina

Powstała w ten sposób grupa mleczarska będzie firmą o obrotach ponad 500 mln euro. Spółdzielnia z Cremony i firma Fratelli Oioli osiągnęły porozumienie w sprawie rozwoju, której istotną częścią jest flagowy produkt Gorgonzola o statusie Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP). Latteria Soresina, jedna z największych włoskich spółdzielni mleczarskich, jest liderem produkcji sera Grana Padano i jest znana z tak doskonałych produktów jak sery Provolone i Parmigiano Reggiano. Przejmowana mleczarnia specjalizuje się w produkcji Gorgonzoli (ChNP).

Michele Falzetta, Dyrektor Generalny Latteria Soresina skomentował: – Z technicznego punktu widzenia umowa zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych dni i przewiduje przejęcie 100% udziałów Oioli przez Latteria Soresina. Jest to strategiczna operacja mająca na celu dodanie ważnego elementu jakim jest oryginalna Gorgonzola. 

Przedstawiciele Latteria Soresina wskazują, że ser Gorgonzola jest trzecią włoską serową specjalnością o statusie chronionym ChNP po takich specjałach jak Grana Padano i Parmigiano Reggiano.

Latteria Soresina zamknęła 2022 r. obrotami w wysokości 494 mln euro, co oznacza wzrost o 19% w stosunku do poprzedniego roku. Założona jako mała firma rodzinna, Fratelli Oioli rozwijała się przez lata, wprowadzając wysokiej jakości Gorgonzolę ChNP na rynki krajowe i zagraniczne, osiągając obrót w wysokości prawie 14 mln euro w 2022 r., co oznacza wzrost o 32% w porównaniu z rokiem poprzednim. Utworzona w ten sposób grupa przekroczy wówczas obrót o 500 mln euro.

– Firma Fratelli Oioli zawsze podtrzymywała znaczenie takich wartości, jak uczciwość i zaangażowanie w pracę, zawsze stawiając potrzeby swoich klientów na pierwszym miejscu. Latteria Soresina ma siłę, by utrzymać wartość rynkową i jakość produktów, będąc firmą o ogromnych zdolnościach zarządczych i potencjale na rynku krajowym i międzynarodowym – dodał Roberto Oioli, Kierownik Zakładu Oioli. 

„Właśnie wartości wielkich kompetencji, ale także wartości ludzkich, takich jak uczciwość, pasja i poświęcenie, które znaleźliśmy we Fratelli Oioli” – oświadczył prezes Latteria Soresina Tiziano Fusar Poli – „oprócz imponujących aktywów ekonomicznych, które przekonały nas do kontynuacji tej operacji, doskonale zgodnej z naszą strategią rozwoju najbardziej dochodowych włoskich ChNP, do których przeznaczamy mleko naszych członków.

Latteria Soresina będzie właścicielem przejmowanej firmy, ale odpowiedzialność za prowadzenie mleczarni będzie spoczywać na braciach Oioli.

Warte przeczytania