1. Aktualności
  2. Polska

Piaski (OSM) poprawiły możliwości produkcyjne

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© piaski (osm)

Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie, rozbudowa budynku produkcyjnego na potrzeby wytwarzania  mlecznych napojów fermentowanych, śmietan oraz mleka pakowanego w butelki radykalnie poprawiła możliwości produkcyjne mleczarni Piaski (OSM). Warto tu wspomnieć o dwóch nowych chłodniach o pojemności po 20 ton i oddanej do użytku nowej komory termostatowej. Stworzyły one nowe możliwości produkcyjne Spółdzielni. Inwestycja została odebrana przez nadzór budowlany i złożono dokumenty do ARiMR w celu uzyskania dopłat.

Zdaniem Zarządu wojna na Ukrainie, gigantycznie rosnące koszty produkcji i światowy spadek produkcji mleka, dalej widmo globalnego kryzysu żywnościowego spowodowanego m.in. brakiem pasz, presja sieci handlowych na niepodwyższanie cen i brak ustępstw ze strony Komisji Europejskiej w zakresie czasowego odejścia od Zielonego Ładu, składają się na układankę, której skutki odczuwać będziemy przez kolejne lata.

W opinii Zarządu dziś jednym z największych problemów z jakimi borykają się przetwórcy są bardzo wysokie koszty produkcji. Rekordowe wysokie ceny mleka , gigantyczny wzrost ceny gazu i energii, koszty paliwa i koszty pracownicze skutkować mogą poważnymi zmianami na rodzimym rynku mleczarskim. Jak podkreśla Zarząd, już dziś w kilku krajach UE odnotowuje się bankructwo zakładów mleczarskich , które nie są w stanie poradzić sobie z tak wielkimi kosztami produkcji. Najbliższe 2 lata mogą mocno zmienić obraz naszego sektora mleczarskiego.

Ostatnie wiadomości o firmie