1. Aktualności
  2. Polska
Świat

Produkcja mleka u głównych dostawców nabiału spada

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

W ciągu ostatnich 12 miesięcy produkcja mleka w Nowej Zelandii spadła 0 4,4% (liczona do lipca 2022). O 3,9% spadła produkcja całoroczna w Australii liczona do czerwca 2022 r. Produkcja amerykańska była bardziej stabilna – jej wolumen spadł o 0,4%. Dane unijne do maja pokazują analogiczny spadek: o 0,4%. Ten spadek powodują słabe wyniki z Niemiec, Niderlandów i Francji.

Całoroczny eksport nowozelandzki liczony do lipca 2022 r. włącznie spadł wyraźnie o 7,4% tj. o 267 tys. ton. Dotyczyło to głownie OMP i serów. Eksport australijski wzrósł z kolei o 20,6% czyli o 163 tys. ton. W tym przypadku do wzrostu przyczyniły się mleko płynne i OMP. Eksport unijny spadł w ciągu 12 miesięcy do maja włącznie o 5,8%, podczas gdy Amerykanie zwiększyli wysyłki o 5,3%. W przypadku Europejczyków nastąpił spadek o 427 tys. ton, głównie w zakresie mleka płynnego, OMP i PMP tylko nieznacznie zniwelowanego przez wzrost eksportu laktozy, MPC i kazeiny. Amerykanie w trakcie roku do czerwca 2022 r. zwiększyli zaś eksport o 141 tys. ton i dotyczył on głównie serów, laktozy, masła.

Kto importował najwięcej i dynamika była największa? Zdecydowanie rozczarowały Chiny. Fonterra wylicza z dostępnych statystyk, że do lipca 2022 r. całoroczny import spadł aż o 11,5%. Jak wynika z wyliczeń warto pamiętać, że poziomy z 2021 r. były wysokie, a jednocześnie trwa lockdown w wybranych obszarach i miastach. Wolumen importu spadł o 471 tys. ton głównie głównie w kategorii serwatki, płynnego mleka, SMP i odżywek dla dzieci.

Pozostałe kraje Azji zwiększyły zamówienia o 4,4% tj. o 215 tys. ton, gdzie wzrosty dotyczyły przede wszystkim serwatki, WPC i OMP. Są to dane za 12 miesięcy do maja br. włącznie. Bliski Wschód i Afryka zwiększyły w ciągu roku (liczonego do maja br.) zakupy o 10,8% tj. 515 tys. ton. Wzrost wygenerowały sery, OMP i płynne produkty mleczarskie. Ameryka Łacińska w tym samym czasie zwiększyła zakupy nabiału zagranicą o 1,2%. Tu za wzrostem stoją głownie sery, serwatka, MPC i OMP.

Warte przeczytania