1. Aktualności
  2. Polska
Białoruś

Białoruski nabiał trafia w 65% na eksport

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

25 sierpnia br podczas spotkania zorganizowanego przez rosyjską organizację mleczarską, Sojuzmoloko, Wadim Szagojko, Wiceminister Rolnictwa i Żywności Białorusi opowiedział o sytuacji na rodzimym rynku mleczarskim. W okresie styczeń-lipiec 2022 r. produkcja mleka surowego na Białorusi osiągnęła 4,5 mln ton (100,4% tego co w analogicznym okresem 2021 r.). Mleko produkowane jest w 3,5 tys. gospodarstwach towarowych, w których znajduje się łącznie ok. 1,4 mln sztuk bydła. Jednocześnie około 70% mleka jest produkowane w nowoczesnych kompleksach używających robotów.

Wiceminister zwrócił uwagę na to, że 65% produkowanych w kraju produktów mleczarskich trafia na eksport i wielkość ta z każdym rokiem wzrasta. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. z Białorusi wyeksportowano 2,3 mln ton produktów mlecznych o wartości 1,5 mld USD, a przychody z eksportu wzrosły o 20% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

– W branży mleczarskiej planuje się zwiększać produkcję serów, masła i produktów z pełnego mleka. Równolegle wzrośnie produkcja proszków mlecznych jako najbardziej poszukiwanego i opłacalnego produktu na rynku światowym – powiedział Wadim Szagojko.

Artem Biełow, Dyrektor Generalny Sojuzmoloko w swojej prezentacji mówił o roli i miejscu Białorusi na rosyjskim rynku mleczarskim. Zaznaczył, że kraj ten odgrywa ważną rolę na rosyjskim rynku mleczarskim i dostarcza około 18% rosyjskiej konsumpcji produktów gotowych zwiększając dostawy po 2014 r. W ten sposób poziom samodzielności żywnościowej Państwa Związkowego w zakresie do mleka i przetworów mlecznych jest bliski 100%.

Szef Sojuzmoloko zaznaczył, że kraj zajmuje kilka kluczowych pozycji w eksporcie produktów mlecznych z Białorusi do Rosji: w serach, mleku spożywczym, fermentowanych produktach mlecznych, OMP.

Artem Biełow wyjaśnił również, że cena surowego mleka na Białorusi i w Rosji jest wyraźna. Różnica sięga od 15 do 40%, co sprawia, że białoruskie produkty są konkurencyjne na rynku rosyjskim.

Warte przeczytania