1. Aktualności
  2. Polska
Białoruś

Na białoruskim rynku mleczarskim zostały 32 zakłady

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Aleksiej Gruzdiew, Dyrektor Generalny Streda Consulting podczas spotkania zorganizowanego przez Sojuzmoloko, rosyjskie stowarzyszenie mleczarskie, szczegółowo skomentował zaktualizowany ranking białoruskich firm mleczarskich i opowiedział o zmianach, jakie zaszły w nim w ciągu ostatniego roku. Niekwestionowanymi liderami białoruskiego przemysłu mleczarskiego są: Sawuszkin Product, którego przychody wyniosły 856 mln USD, Słuckie Zakłady Serowe, Babuszkina Krynka oraz Dairy World Company.

Kolejne miejsca zajęły Lidzkij Mleczny Kombinat oraz Mińska Mleczarnia nr 1.

Łączny wolumen sprzedaży największych graczy TOP 20 wzrósł w tym roku o 12% i przekroczył 3,5 mld USD i mimo braku większych zmian w rankingu, po raz pierwszy na listę weszły spółki prywatne i niepubliczne – Danone, Lactalis, Food Union, Dairy Hotel, Kalinkowichskij MK i inne.

– Na równowagę sił i pozycji graczy poważnie wpływa druga fala fuzji i przejęć w ostatnich trzech latach, która po raz kolejny znacząco zmniejszy liczbę graczy na rynku. Jeśli na początku 2000 r. na Białorusi działało ponad 100 zakładów mleczarskich, to do 2018 r. zostały one już połączone w 42 duże holdingi, a do 2022 r na rynku pozostały tylko 32 firmy – podkreślił ekspert.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania