1. Aktualności
  2. Polska
Holandia

FrieslandCampina chce zredukować emisję azotu zamiast ograniczać hodowlę zwierząt

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© frieslandcampina

Niderlandzka mleczarnia FrieslandCampina, Rabobank oraz firma znana z produkcji sprzętu dla rolników, Lely zdecydowały się na współpracę w celu zmniejszenia emisji azotu w gospodarstwach mlecznych. Partnertstwo posłuży do zainstalowania 96 urządzeń o nazwie Lely Spheres w róznych prowincjach Holandii. Lely Sphere to instalacja, która zmniejsza emisję azotu do 70% w oborze. Po tym pilotażowym etapie koncepcja ma być zastosowana na szerszą skalę.

Lely Sphere tworzy okrągły zamknięty obieg mineralny w oborze, gdzie oddziela obornik i mocz i pomaga tworzyć cenny nawóz. W ten sposób zmniejsza się zużycie nawozów sztucznych i poprawia się stan powietrza w oborze. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że dzięki Lely Sphere emisje amoniaku w oborze są zmniejszone nawet o 70%.

Dzięki temu partnerstwu FrieslandCampina wniesie wkład finansowy do gospodarstw, Lely udzieli rabatu na zakup systemu, a Rabobank zaoferuje pożyczkę na korzystnych warunkach. Strony porozumienia wierzą, że inicjatywa ta zachęci również władze regionalne i krajowe do podejmowania inicjatyw mających na celu stymulowanie zrównoważonego rolnictwa poprzez innowacje oraz udostępnienie niezbędnych środków finansowych.

Hein Schumacher, Dyrektor Generalny FrieslandCampina skomentował wydarzenie następująco: – Zawsze patrzymy na to, jak możemy przyczynić się do uczynienia sektora bardziej zrównoważonym.Dzięki Lely Sphere osiągamy natychmiastową i sprawdzoną redukcję azotu. Uważamy, że jest to bardziej zrównoważone i przyszłościowe rozwiązanie dla Holandii. W ten sposób chcemy zachęcić rząd do przyjęcia tego podejścia i inwestowania w rolników, którzy chcą, aby zarządzanie ich gospodarstwem było bardziej zrównoważone.

André van Troost, Dyrektor Generalny Lely dodał: – Wraz z FrieslandCampina i Rabobankiem chcemy przyczynić się do tworzenia alternatyw dla obecnych planów rządowych dotyczących azotu. Zamiast ograniczać hodowlę zwierząt gospodarskich i wynagradzać za to hodowców bydła mlecznego, wierzymy w inwestowanie w badania i innowacje techniczne, aby stymulować hodowlę inwentarza w obiegu zamkniętym i uczynić rolnictwo bardziej zrównoważonym. 

Martine Boon, Zastępca Dyrektora ds. Żywności i Rolnictwa w Rabobank: „ powiedział zaś – Ta inicjatywa to nie tylko wspaniała współpraca, ale także jedno z rozwiązań obecnego problemu z azotem. Rabobank chętnie się do tego przyczynia, w tym przypadku oferując rolnikowi rabat na odsetki i karencję. Daje im to więcej przestrzeni finansowej.

Warte przeczytania