1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Hochland Polska: Sytuacja w związku z wojną na Ukrainie nie napawa optymizmem

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© hochland polska

– Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie i związane z tym perturbacje makroekonomiczne (kursy walut, ceny ropy i gazu), ale również sankcje i oczekiwane kontrsankcje ekonomiczne (wpływ na ceny pasz) pogłębiają kryzysową sytuację – powiedział portalowi forummleczarskie.pl Piotr Knauer, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Hochland Polska. – Mamy do czynienia z niespotykanym wzrostem cen prawie wszystkich pozycji w surowcach, częściach zapasowych maszyn produkcyjnych lub opakowaniach. W związku z tym obecna sytuacja w mleczarstwie i generalnie w rolnictwie nie napawa optymizmem.

– Koszty wytworzenia mleka i również przetwórstwa wzrosły gwałtownie i nadal rosną. Nie ma szans skompensować takich wzrostów cen wyłącznie z działań wewnątrzfirmowych – to musi zostać przełożone na ceny konsumenckie. W obecnej sytuacji wszyscy gracze w łańcuchu wytworzenia dóbr w mleczarstwie powinni zrozumieć potrzebę podnoszenia cen, inaczej grozi to załamaniem się wielu, szczególnie mniejszych firm mleczarskich i gospodarstw rolnych – podkreśla Piotr Knauer.

– Dla Hochland Polska Ukraina jest ważnym rynkiem eksportowym. Współpracujemy tam od wielu lat z firmą partnerską, która pomogła nam w osiąganiu dobrej dystrybucji naszych marek Hochland i Almette. Również w kanałach foodserwice jesteśmy dzisiaj liczącym się graczem na tym rynku. Zresztą dla całego polskiego mleczarstwa Ukraina jest ważnym i ciekawym rynkiem. Wszystkie te kwestie z początkiem rosyjskiej agresji straciły swoje znaczenie. Jest wojna i naszym głównym zadaniem dzisiaj jest pomóc ofiarom tych strasznych zdarzeń. Działamy aktywnie, my jako firma, ale również wielu z naszych pracowników indywidualnie. W naszej firmie pracuje aktualnie około 30 obywateli Ukrainy. Już w pierwszy dzień agresji zapewniliśmy im pomoc przy przywiezieniu ich rodzin do Polski, znalezieniu miejsc pracy i zamieszkania. Nasz towar, który już dojechał do Kijowa i stał na składzie celnym, przekazaliśmy lokalnym ukraińskim władzom, współpracujemy również z fundacją braci Kliczko, która organizuje przewóz najbardziej potrzebnych towarów do Ukrainy. W ścisłej współpracy z gminami, w których działamy, pomagamy uchodźcom, którzy potrafili się wydostać z obszarów działań wojennych. Działania obejmują zbiórki rzeczowe zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami gmin oraz PCK – dodaje Piotr Knauer, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Hochland Polska.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania