1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Ipsos: Polacy nie odwrócili się od mięsa na rzecz diety bezmięsnej

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© ipsos

– Weganie i wegetarianie to jedynie 2% Polaków. I odsetek ten nie zmienia się przynajmniej od 10 lat. Warto więc sprawdzić, kto dokładnie i dlaczego kupuje te produkty – pochyliliśmy się nad tym zagadnieniem – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Iwona Wilmowska, Senior Project Manager w Ipsos. 

– W ostatnich latach na sklepowych półkach zaszła prawdziwa rewolucja. „Mleko” roślinne można kupić już niemal w każdym sklepie, a w większych marketach jest ich szeroki wybór. Na półkach rozgościły się „jogurty” roślinne, także wegańskie odpowiedniki żółtych serów, niegdyś trudno dostępne, a które dziś można dostać bez większego problemu. Czy to oznacza, że Polacy coraz liczniej odwracają się od kotletów oraz nabiału i gromadnie przechodzą na dietę już nie tylko bezmięsną, ale wręcz wegańską? Nic bardziej mylnego! 

– Potwierdziła się nasza intuicja, że wegańskie produkty są jadane przez dużo szersze grono konsumentów niż tylko weganie – po bezmleczne odpowiedniki śmietany, jogurtów czy serów sięgnął już co siódmy Polak. Zdecydowana większość tych osób traktuje je jako urozmaicenie dla tradycyjnych, mlecznych propozycji, a nie całkowity zastępnik. Widać też potencjał na dalszy wzrost tych kategorii – co szósty z nas jeszcze ich nie jadł, ale chciałby spróbować.

Więcej w Forum Mleczarskie Handel i na forummleczarskie.pl już wkrótce.

Warte przeczytania