1. Aktualności
  2. Świat

Nowy karton z Elopaku bez warstwy aluminium

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Firma Elopak przedstawiła bardziej przyjazny dla środowiska aseptyczny karton – Pure-Pak eSense. Karton może zachować integralność produktu, bezpieczeństwo i żywotność bez konieczności stosowania warstwy aluminiowej, która jest powszechnie stosowana w opakowaniach aseptycznych. Eliminacja warstwy aluminium skutkuje zmniejszeniem śladu węglowego kartonu o 28%, jednocześnie ułatwiając pełny recykling.

Komentując to wdrożenie Patrick Verhelst, Dyrektor ds. Marketingu firmy Elopak stwierdził: – Dzisiejsze marki i konsumenci nieustannie poszukują nowych sposobów dalszego ograniczania swojego wpływu na środowisko, bez uszczerbku dla funkcjonalności. Cieszymy się, że możemy dodać tę najnowszą innowację do naszej oferty i zapewnić naszym klientom z segmentu aseptycznego jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązanie opakowaniowe.

– Ta innowacja była możliwa dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy Elopak, determinacji i wysiłkom naszych ekspertów technicznych oraz naszemu zaangażowaniu w rozwój zrównoważonego rozwoju w całej firmie – dodał Patrick Verhelst.

Karton Pure-Pak eSense został opracowany zgodnie z ambicjami firmy Elopak, aby przyczynić się do zerowej gospodarki o obiegu zamkniętym netto. Misją firmy Elopak jest zastąpienie plastikowych butelek całkowicie odnawialnymi, niskoemisyjnymi kartonami, które stanowią naturalną, zrównoważoną i wygodną alternatywę.

Marianne Groven, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju stwierdziła: – Elopak jest na drodze, aby stać się jeszcze bardziej zrównoważonym, zarówno jako firma, jak i dzięki produkowanym przez nas kartonom. Z biegiem czasu stale ulepszaliśmy profil środowiskowy naszych kartonów. Na przykład w latach 2014-2020 osiągnęliśmy zmniejszenie śladu węglowego przeciętnego kartonu z zamknięciem z 32 g CO2 do 25 g CO2.

– Oceny cyklu życia wykazały, że kartony po napojach mają już silne referencje środowiskowe w porównaniu z alternatywami, takimi jak plastikowe butelki . Odgrywają również ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa produktów i minimalizacji marnotrawstwa żywności, które jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dodanie do naszej oferty kartonu Pure-Pak eSense jest ważne, ponieważ oznacza to, że nasi klienci z segmentu aseptycznego również będą mogli wybrać opcję bez aluminium – kontynuowała.

– Aluminium jest ograniczonym zasobem naturalnym, co oznacza, że nie odnawia się z czasem. Ponadto wydobycie i produkcja aluminium jest stosunkowo energochłonna, a zatem ma wyższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami w opakowaniach po napojach – wyjaśniła Groven.

Firma Elopak już teraz oferuje klientom szereg innowacji ukierunkowanych na zrównoważony rozwój, takich jak kartony Natural Brown Board, zarówno w segmencie świeżym, jak i aseptycznym. Są one odnawialne, nadają się do recyklingu i mają mniejszy ślad węglowy dzięki zmniejszonemu zużyciu drewna i wyeliminowaniu procesu bielenia.

Elopak oferuje również kartony bez zakrętki na napoje schłodzone. Karton Pure-Pak Imagine to nowoczesna wersja oryginalnego kartonu Pure-Pak wprowadzonego na rynek w 2020 r. Zaprojektowany z funkcją łatwego otwierania, zawiera o 46% mniej plastiku.

Ostatnie wiadomości o firmie