1. Aktualności
  2. Świat

Elopak z sukcesem redukuje ślad węglowy i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski

Elopak to jeden z największych dostawców opakowań kartonowych i urządzeń do napełniania płynnej żywności na świecie. Raport firmy dotyczący zrównoważonego rozwoju mówi o 20% redukcji śladu węglowego kartonów z zamknięciami od 2014 r. Wśród najważniejszych osiągnieć znajduje się także wzrost udziału kartonów z certyfikatem FSC w sprzedaży z 1% w 2010 r. do 47% w 2019 r. Elopak zmniejszył także o 12 tys. ton emisję gazów cieplarnianych (GHG) z powodu stosowania odnawialnych tworzyw sztucznych w kartonach i zamknięciach.

– Utrzymanie zrównoważonego rozwoju w biznesie jest nie tylko możliwe, ale jest konieczne. Utrzymanie zdrowego wzrostu bez wykorzystywania zasobów naturalnych lub ludzkich ma zasadnicze znaczenie – skomentowała raport Marianne Groven, Dyrektor Zrównoważonego Rozwoju w firmie Elopak.

Firma odnotowała wcześniej szereg kluczowych etapów w zakresie ochrony środowiska, w tym redukcję emisji o 70% w latach 2008-2018 oraz osiągnięcie neutralności węglowej w 2016 r.

– Rok 2019 był przyniósł wiele globalnych wyzwań. Widzieliśmy nastolatków strajkujących na rzecz zmian klimatycznych. Widzieliśmy Amazonię w ogniu. Byliśmy świadkami huraganów, powodzi i ataków terrorystycznych. Widzieliśmy, jak politycy starali się uzgodnić jak stawić czoła globalnym wyzwaniom. Ostatnio widzieliśmy również, jak cały świat może szybko się zmieniać i dostosowywać do sił większych niż my sami – napisał w swojej przedmowie do raportu Thomas Körmendi, Dyrektor Generalny firmy Elopak.

Jako jedna z pierwszych firm, które podpisały zobowiązanie inicjatywy Science Based Targets, aby utrzymać wzrost średniej temperatury na świecie poniżej 1,5°C, Elopak nadal dąży do nowych celów zrównoważonego rozwoju. Obejmują one redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. oraz zmniejszenie emisji w całym łańcuchu wartości o 16% do 2030 r. w stosunku do poziomu odniesienia z 2017 r., zatwierdzonego w ramach inicjatywy „Cele oparte na nauce”. Inne cele obejmują 70% wskaźnik recyklingu w UE i Kanadzie do 2025 r., ocenę zrównoważonego rozwoju kluczowych dostawców do 2022 r. oraz 100% certyfikowanych surowców leśnych w kartonach Elopak.

Ostatnie wiadomości o firmie