1. Aktualności
  2. Polska

Łask (OSM): Mleczarnia planuje inwestycje w konfekcjonowanie i próżniowe pakowanie serów i twarogów

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Ja podaje Zarząd mleczarni, w 2020 r. dynamika skupu w stosunku do roku 2019 wyniosła 98,4%. Spółdzielnia skupiła ogółem 11,47 mln litrów mleka. Z zakupionego surowca wyprodukowano 932 tys. l mleka spożywczego, 290 ton serów dojrzewających, 403 tony twarogów, 187 tys. l śmietany normalizowanej, 206 ton masła, oraz 374 tys. l maślanki.

Jak podkreśla Zarząd: – Nasze wyroby są tradycyjne, zdrowe i bezpieczne. Wiele wysiłku wkładamy, aby uwidocznić i podkreślić ich atrakcyjność. Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszą się produkowane przez nas: twaróg półtłusty krajanka, twaróg śmietankowy oraz klinek. Wszystkie te produkty pozwalają na korzystne spieniężanie przerobionego surowca dlatego będziemy dokładać wszelkich starań, aby zwiększać ich produkcję.

Zarząd, którego Prezesem jest Jerzy Skorek zwraca jednak uwagę: – Ciągle rosną ceny węgla, energii, paliwa i materiałów bezpośrednich do produkcji, co nie zawsze da się przełożyć na podwyższenie cen sprzedaży naszych wyrobów. W minionym roku Zarząd podjął szereg działań oszczędnościowych. Ograniczyliśmy i przesunęliśmy na późniejsze terminy działania remontowe i inwestycyjne, analizowaliśmy koszty produkcji, ale równocześnie zwiększaliśmy produkcję wyrobów zapewniających najlepszą opłacalność. W końcówce roku skorzystaliśmy ze środków pomocowych tarczy antykryzysowej, która zrekompensowała nam część wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracownicze. To był trudny rok dla naszej spółdzielni, dlatego możemy mieć dużą satysfakcję, że zamknęliśmy go bez straty.

Mleczarnia w 2020 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 23,89 mln zł tj. o 0,85% wyższe niż w 2019 r. Pomimo wielu trudności zakład wypracował zysk netto w wysokości 474 tys. zł., który po pomniejszeniu o stratę z lat ubiegłych będzie przekazany na fundusz zasobowy spółdzielni.

Nakłady inwestycyjne wyniosły 84 tys. zł., z czego największe pozycje stanowiły: modernizacja budynku stacji transformatorowej oraz zakup samochodu dostawczego. W najbliższych latach mleczarnia planuje inwestować w kotłownię, maszynownię chłodniczą, a także w linie do konfekcjonowania i pakowania próżniowego serów i twarogów.

Na remonty w roku 2020 r. wydano blisko 410 tys. zł.

Ostatnie wiadomości o firmie