1. Aktualności
  2. Świat

Francja: Rolnicy wzywają do bojkotu produktów Lactalis

Źródło: nordeclair.fr
Autor: Barbara Wiercińska

Rolnicy z Pas-de-Calais, l’Eure i Seine-Maritime wezwali konsumentów do bojkotu marek Président i Lactel, zarzucając grupie Lactalis, że za mało płaci producentom mleka.

– Hodowcy pracują za grosze, a akcjonariusze bogacą się jeszcze bardziej – oznajmiło w komunikatach kilka związków producentów mleka i rolniczych związków zawodowych. Wytwórcy oskarżają Lactalis o zachłanność i zapewniają, że gigant przemysłu mleczarskiego odmawia płacenia producentom mleka stosownie do wskaźników tendencji rynkowych. Jednocześnie grupa właśnie inwestuje 800 mln. euro w Hiszpanii. – Konsumenci powinni natychmiast zareagować bojkotując marki Président i Lactel – mówią związki.
– Jest to wezwanie do szantażu, to wszystko – mówi rzecznik Lactalis – Zanim jeszcze rozpoczęliśmy negocjacje dotyczące cen mleka, już pojawiają się związki (…). FNPL (Fédération Nationale des Producteurs Laitiers – Narodowe Stowarzyszenie Producentów Mleka) odmówiło negocjacji. – Zadziwiające, że w naszym kraju wolność rynkowa nie wydaje się być czymś normalnym – mówi rzecznik i kontynuuje – zwrócimy się do wymiaru sprawiedliwości, żeby podjął odpowiednie kroki, aby wolność rynkowa była w pełni szanowana.
Dodatkowo, według lokalnego przedstawiciela FDSEA, kilkudziesięciu producentów mleka z l’Oise blokowało przez dwie godziny mleczarnię Lactel w Clermont. We wtorek przewidywane jest spotkanie przedstawicieli producentów, przemysłowców oraz rządu, mające na celu rozwiązanie sytuacji dotyczącej cen mleka – zapowiedział minister rolnictwa Bruno Le Maire.