1. Aktualności
  2. Polska

Badania podkreślają korzyści, jakie przynosi szczep BB-12

Źródło: Chr. Hansen Poland
Autor: Monika Czaplicka

Miliony ludzi na świecie skarży się na różne dolegliwości układu pokarmowego. Ocenia się, że 12% populacji na świecie cierpi z powodu zaparć (1). W niektórych rejonach świata nawet 23% mieszkańców dotyka problem jelita drażliwego (2). W jednym z szeroko cytowanych badań stwierdzono, że prawidłowym funkcjonowaniem jelit cieszy się mniej niż połowa populacji (3).
Najnowsze, zakrojone na rzadko spotykana skalę, badania kliniczne dotyczące szczepów probiotycznych pokazują, że szczep BB-12 może być częścią rozwiązania tego problemu poprzez poprawę funkcjonowania jelit.


Badanie – niedawno opublikowane w British Journal of Nutrition – zainicjowane w 2011 roku przez firmę Chr. Hansen objęło ponad 1200 osób z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Osoby poddane badaniu były zdrowe, ale doświadczały niskiej częstotliwości defekacji i dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej. Badanie jest źródłem największego, kiedykolwiek opublikowanego zbioru danych pochodzących z randomizowanego, placebo kontrolowanego badania dotyczącego wpływu probiotyków na funkcjonowanie jelit.
Wyniki badania pokazują, że szanse na regularne wypróżnienia były znacznie wyższe w grupie stosującej przez 4 tygodnie szczep probiotyczny BB-12 niż w grupie placebo. Badanie to potwierdza rezultaty poprzednich prac i pokazuje istotny klinicznie wpływ szczepu probiotycznego na prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit.
Mikkel Jungersen, ekspert naukowy działu Human Health & Nutrition, Chr. Hansen mówi – Po raz kolejny potwierdzono, że szczep probiotyczny BB-12 może przynosić znaczące korzyści układowi pokarmowemu osób doświadczających problemów trawiennych. To, co jest naprawdę wyjątkowe w tym badaniu to jego skala. Przebadano ponad 1200 osób w różnym wieku, od 18 do 70 lat. W rezultacie otrzymaliśmy największy dostępny zbiór danych na temat wpływu probiotyków na funkcjonowanie jelit.
Najlepiej udokumentowany szczep Bifidobacterium na świecie
Szczep probiotyczny BB-12 pochodzi z kolekcji kultur firmy Chr. Hansen i jest stosowany od 1985 roku jako składnik żywności i suplementów diety. W ciągu ostatnich 30 lat, ponad 170 badań klinicznych potwierdziło, że ma on korzystny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego i pokarmowego. Każdego dnia jest on spożywany przez setki milionów ludzi na świecie.
Mikkel Jungersen dodaje – Naszym celem jest dostarczanie najlepiej udokumentowanych probiotyków i BB-12 jest najlepiej udokumentowanym szczepem Bifidobacterium na świecie. Nowe wyniki badań zdecydowanie wyróżniają ten probiotyk na tle innych, jako mający pozytywny wpływ na pracę jelit.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy skontaktować się z przedstawicielami firmy Chr. Hansen lub odwiedzić naszą stronę
http://www.chr-hansen.com/products/product-areas/probiotics-for-dietary-supplements/strains/bb-12r.html.
Eskesen et al. Effect of the probiotic strain Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12 on defecation frequency in healthy subjects with low defecation frequency and abdominal discomfort: a randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel-group trial.
Opublikowane w wersji online 21 września 2015 w British Journal of Nutrition.
_________________________________________________________________
(1) A multinational survey of prevalence and patterns of laxative use among adults with self-defined constipation. Alimentary Pharmacology & Therapeutics; 2008.
(2) International Foundations for Functional Gastrointestinal Disorders (IFFGD), April 2014
(3) Hughes et al.: Defecation frequency and timing, and stool form in the general population: a prospective study. Gut 1992: 33, pp. 818-824