1. Aktualności
  2. Świat

Arla Foods: Musimy sprostać gwałtownemu popytowi w nadchodzących latach

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski

Ambicją Arla Foods będzie podwojenie eksportu z zakładów europejskich na rynki pozaeuropejskie. W tym celu Arla Foods zainwestuje równowartość 300 mln €, z czego będą finansowane także działania prośrodowiskowe (około 17 mln €). ViceCEO w Arla Foods, Povl Krogsgaard mówi, że Arla Foods musi się przygotować do sprostania gwałtownie wzrastającego popytu, jaki pojawi się w najbliższych latach.
100 mln € trafi zostanie przeznaczonych na inwestycje w Rosji, Chinach, Bliskim Wschodzie i Afryce. Kwota wszystkich inwestycji ma stanowić 3% zakładanego obrotu.


Największą pojedynczą inwestycją Arla Foods będzie zakład wytwarzający laktozę koło Nr. Vium w Danii. Znajdzie ona zastosowanie jako dodatek w produktach dla dzieci wywarzanych przez inne gałęzie przemysłu spożywczego. Jak przyznaje Povl Krogsgaard, najbardziej dochodową działką produkcji w Arla Foods było wytwarzanie dodatków do żywności na bazie serwatki. Z tego względu, Arla zamierza podwoić dochody w tym obszarze do 2017 roku. Powodem jest narastający popyt z krajów azjatyckich, które są jednym z głównych odbiorców serwatki w proszku.
17 mln € będzie zainwestowanych w Pronsfeld (Niemcy) w instalacje do wytwarzania produktów UHT, 13 mln € w Upahl (Niemcy) w produkcję serów miękkich, 11 mln w Oswestry (Wielka Brytania) w pakowanie serów, 9 mln € w Holstebro Flødeost (Dania) w instalację do produkcji serów Buko. Niespełna 6 mln € będzie inwestowanych w powstającym od nowa zakładzie produkcji serka wiejskiego w Falkenberg (Szwecja)
Arla Foods planuje także zmniejszyć emisję CO2 o 25% do 2020 roku.