
Danone wyposaży drobnych rolników w bioreaktory

Danone i Sistema.bio podpisały Memorandum of Understanding (MoU) w celu wyposażenia 6500 drobnych producentów mleka w bioreaktor do 2030 r. w procesie wspierania redukcji metanu w gospodarstwach hodowców. To innowacyjne rozwiązanie zostanie wdrożone w kilku regionach geograficznych, w których działa Danone, zaczynając od Meksyku, Indii i Maroka. Metan jest silnym gazem cieplarnianym, którego siła ocieplenia jest 80 razy większa niż dwutlenku węgla w ciągu pierwszych 20 lat po jego uwolnieniu. Firmy mleczarskie mogą odegrać znaczącą rolę w redukcji metanu.
Dzieje się tak, ponieważ emisje metanu z rolnictwa i hodowli zwierząt stanowią około 40% globalnych emisji metanu, przy czym bydło mleczne stanowi szacunkowo 8% tych emisji. W 2023 r. Danone jako pierwsza firma spożywcza przystąpiła do Global Methane Pledge, aby do 2030 r. zredukować emisję metanu ze świeżego mleka o 30%. Od 2020 r. poczyniono już znaczne postępy, osiągając 25,3% redukcję metanu w dostawach świeżego mleka.
Inicjatywa ta stanowi kamień milowy we wdrażaniu inteligentnych technologii klimatycznych dostosowanych do potrzeb drobnych rolników, które przynoszą pozytywne skutki dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Bioreaktory to sprawdzone rozwiązanie w zakresie zarządzania obornikiem, które pozwala ograniczyć emisję metanu. Systemy te przekształcają odpady zwierzęce w odnawialny biogaz i nawóz organiczny. Pomaga to zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, obniżyć koszty produkcji i zmniejszyć zależność od nawozów chemicznych.
Przekształcając odpady organiczne w cenne zasoby na poziomie gospodarstwa, bioreaktor zmniejsza również ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Powstały naturalny nawóz poprawia zdrowie gleby i wspiera bardziej efektywne wykorzystanie wody.
– Technologia bioreaktora ma niezwykłe zalety, pozwala używać przetworzonego płynu jako naturalnego nawozu na polach przeznaczonych pod zboża i rośliny strączkowe lub mieszanki paszowe i wykazała niezwykle pozytywne rezultaty. Mam szczerą nadzieję, że ta technologia zostanie udostępniona wszystkim rolnikom, aby więcej osób mogło z niej skorzystać – powiedział Othmane Essaker, hodowca bydła mlecznego w Maroku.
