
Kontrole na granicach w związku z pryszczycą

W niedzielę 30 marca odbyła się odprawa sztabu kryzysowego, koordynującego pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego działania prewencyjne związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP. W pierwszym etapie tzw. warszawskim nastąpił przegląd aktualnej sytuacji i raport służb weterynaryjnych z kontroli prowadzonych na przejściach granicznych w województwach śląskim, podkarpackim, opolskim oraz małopolskim. Na etapie małopolskim miała miejsce odprawa służb bezpośrednio na przejściu granicznym w Chyżnem. Minister Czesław Siekierski oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podsumowali działania kontrolne prowadzone przez wojewódzkie służby Inspektoratu Weterynarii, Straży Pożarnej, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Inspektoratu Drogowego i Izby Administracji Skarbowej.
Raport z kontroli weterynaryjnych związanych z zagrożeniem pryszczycą:
Województwo podkarpackie:
W Barwinku na przejściu granicznym ze Słowacją od 8 marca br. funkcjonuje całodobowy punkt kontroli weterynaryjnej, zabezpieczony w bramkę dezynfekcyjną, maty dezynfekcyjne oraz stanowisko do dezynfekcji kierowców i konwojentów.
Dotychczas przeprowadzono łącznie 54 kontrole – 36 transportów bydła ze Słowacji i Węgier oraz w tranzycie z innych krajów UE; 18 transportów żywności pochodzenia zwierzęcego.
Kontrole prowadzą lekarze weterynarii i pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej (70 osób) z terenu województwa podkarpackiego.
Województwo opolskie:
Od 10 marca br. kontrole w trybie ciągłym (24 godzinnym), ze zmianą osoby kontrolującej co 12 h prowadzone są na przejściach granicznych:
Trzebina – Bartultovice w powiecie prudnickim, gdzie wykorzystywane są maty dezynfekcyjne i przenośny opryskiwacz do dezynfekcji pojazdów oraz na przejściu Głuchołazy – Mikulovice w powiecie nyskim, gdzie znajduje się bramka dezynfekcyjna.
od 10 marca do niedzieli 30 marca przeprowadzono łącznie 390 kontroli i dezynfekcji pojazdów przewożących zwierzęta/produkty zwierzęce/ towary mogące przenosić wirusa, wjeżdżających z miejsc objętych restrykcjami.
Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza kontrole (i w wymaganych sytuacjach pobiera próbki do badań laboratoryjnych) w gospodarstwach, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji lub Węgier jeszcze przed wystąpieniem ogniska i wprowadzeniem restrykcji w transporcie zwierząt.
Województwo śląskie:
Na terenie województwa w trybie 24 godzinnych dyżurów kontrolowane są 2 przejścia graniczne ze Słowacją w Zwardoniu i Korbielowie oraz 3 przejścia z Czechami w Boguszowicach, Gorzyczkach i Chałupkach.
W wyniku kontroli zatrzymano dotychczas ponad 12000 pojazdów, wśród których 219 transportów zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego mogło stanowić zagrożenie transmisji wirusa.
Województwo małopolskie
Od 7 marca kontrole prowadzone były na trzech przejściach granicznych w Chyżnem, Piwnicznej i Niedzicy. Aktualnie w trybie 24 godzinnych dyżurów prowadzona jest kontrola transportów na 2 przejściach, które posiadają pełny komplet dezynfekcyjny. Pozostałe mniejsze przejścia kontrolowane są przez policję, a transport przekierowywany jest na wytypowane miejsca pełnej kontroli.
W kontrolach biorą udział przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego. W miejscach, gdzie odbywają się kontrole stałe dyżury pełni Inspekcja Weterynaryjna i Straż Pożarna.
Dotychczas kontroli poddano 102 transportów zwierząt (ok. 2200 sztuk zwierząt), wjeżdżających głównie ze Słowacji.
Wszystkie komunikaty sztabu MRIRW aktualizowane są na bieżąco, a dodatkowe informacje ws zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na stronie: www.wetgiw.gov.pl.