1. ABC Nabiału
  2. Składniki odżywcze
  3. Witaminy
  4. Witamina B2

Witamina B2

Witamina B2 (ryboflawina) została odkryta w 1920 r. I mimo że od odkrycia minęło ponad 90 lat dopiero teraz poznaje się jej rolę w rozwoju m.in. chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeniach metabolizmu, stanach zapalnych czy infekcjach. Zapotrzebowanie na tę witaminę jest nieco większe podczas ciąży i w czasie laktacji. Maleje z wiekiem. Osoby aktywnie uprawiające sport wymagają dostarczenia większych dawek ryboflawiny, ale nie obserwuje się u nich objawów niedoboru. Dzienne zalecane spożycie (RDA) wynosi 1,4 mg.

Funkcje w organizmie

Witamina B2 pełni wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim wchodzi w skład nukleotydów, enzymów oksydoredukcyjnych oraz bierze udział w oddychaniu tkankowym. Jest niezbędna do utrzymania sprawnego działania narządu wzroku, układu nerwowego i systemu odpornościowego. Jako żółty barwnik przekształca krótkie niewidzialne dla oka fale świetlne w fale dłuższe w siatkówce oka i bierze udział w procesie widzenia o zmierzchu. Jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych i skóry, śródbłonka naczyń krwionośnych, układu nerwowego i do prawidłowego rozwoju dzieci.

Dopuszczalne oświadczenia zdrowotne [4]:

  • Ryboflawina przyczynia się do:
    • utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego
    • utrzymania prawidłowego metabolizmu żelaza
    • zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
  • Ryboflawina pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
  • Ryboflawina pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu:
    • błon śluzowych
    • czerwonych krwinek
  • Ryboflawina pomaga:
    • zachować zdrową skórę
    • w utrzymaniu prawidłowego widzenia
    • w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym

Objawy niedoboru

Zapasy ryboflawiny w organizmie są małe, a jej brak w diecie szybko prowadzi do rozwoju awitaminozy. Przyczyną niedoboru tej witaminy może być nie tylko uboga dieta, ale także może towarzyszyć zaburzeniom endokrynologicznym (niedobór hormonów nadnerczy i tarczycy) oraz niektórym chorobom metabolicznym. Zaburzenia przemiany ryboflawiny występują przy chemioterapii nowotworów, przy stosowaniu leków psychotropowych i przeciwmalarycznych. W przypadku niedoboru ryboflawiny zaburzeniu ulega struktura komórek, zmiany strukturalne zakłócają produkcję energii, co wywołuje m.in. zahamowanie wzrostu u dzieci i nieprawidłowy metabolizm kwasów tłuszczowych.

Niedobór witaminy B2 zaburza funkcjonowanie skóry, jej przydatków i błon śluzowych, wypadają włosy. Wargi stają się czerwone i opuchnięte, często pojawia się zapalenie kącików ust. Na języku i ustach pojawiają się zmiany na śluzówce. W związku z zaburzeniami śluzówki jelit pojawiają się zaburzenia wchłaniania żelaza, co może prowadzić do anemii. Oczy narażone są na stany zapalne spojówek i rogówki oraz wrastanie naczyń krwionośnych do rogówki, skutkujące jej zmętnieniem i zaćmą.

Objawy nadmiaru

Brak działania ubocznego nawet przy 120 mg/dzień przez 10 miesięcy.

Dzienna referencyjna wartość spożycia: 1,4 mg [3].

Źródła w żywności

Ryboflawina występuje w drożdżach, mleku i produktach mlecznych, serach, kaszach. Mniejsze jej ilości zaś w mięsie i podrobach (wątrobie, nerkach). W niektórych gatunkach zielonych warzyw (fasola, groch) i produktów z pełnych ziaren oraz w jajach.