1. ABC Nabiału
  2. Składniki odżywcze
  3. Witaminy
  4. Biotyna

Biotyna

Biotyna została odkryta w 1931 roku i należy do witamin z grupy B, rozpuszczalnych w wodzie. Po raz pierwszy biotynę wykryto w drożdżach, jako niezbędny czynnik ich wzrostu. Stosuje się ją do leczenia zapalenia skóry, utraty włosów i objawów neurologicznych. Jest konieczna również do wzrostu ssaków. Zalecane dzienne spożycie (RDA) dla biotyny wynosi 50 µg.

Funkcje w organizmie

Biotynę wykryto podczas eksperymentów żywieniowych, w których zastała określona jako czynnik obecny w wielu składnikach żywności, zdolny do leczenia zapalenia skóry, utraty włosów i objawów neurologicznych. Biotyna jest konieczna również do wzrostu ssaków, chociaż wymagane ilości są niezmiernie małe. Witamina H jest w niewielkich ilościach syntetyzowana przez bakterie jelitowe.

Dopuszczalne oświadczenia zdrowotne [4]:

  • Biotyna przyczynia się do utrzymania prawidłowego
    • metabolizmu energetycznego
    • metabolizmu makroskładników odżywczych

Biotyna pomaga:

  • w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
  • w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych
  • zachować zdrowe włosy
  • w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych
  • zachować zdrową skórę

Niedobór biotyny jest rzadki i występuje w dietach opartych na surowych jajach, w przypadku źle dobranych mieszanek do żywienia pozajelitowego, w zespołach złego wchłaniania, chorobie Leinera (złuszczające zapalenie skóry), zespole nagłej śmierci niemowląt, u pacjentów dializowanych i przy wadach genetycznych obejmujących enzym uwalniający i transportujący biotynę. Objawy niedoboru biotyny manifestują się zapaleniem skóry wokół otworów ciała, zapaleniem spojówek, łysieniem, ataksją i opóźnieniem rozwoju. W większości przypadków pojawia się łojotokowa zapalna wysypka skórna (najczęściej wokół oczu, nosa, jamy ustnej i w okolicach krocza). Zmianom skórnym na twarzy towarzyszy nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, powodując charakterystyczną twarz zwaną twarzą z niedoborem biotyny. Pojawiają się depresja, senność, omamy i parestezje obejmujące kończyny u dorosłych, a dzieci hipotonia, letarg i opóźnienie rozwoju.

Objawy nadmiaru

Brak

Dzienna referencyjna wartość spożycia: 50 µg [3].

Źródła w żywności

Biotyna występuje w melasie, żółtku jaj, krabach, sardynkach i wątrobie. W produktach pochodzenia roślinnego duże jej ilości pojawiają się w orzechach, migdałach, brązowym ryżu, mące sojowej i pełnoziarnistej, szpinaku, marchwi i pomidorach.