1. ABC Nabiału
  2. Składniki odżywcze
  3. Składniki mineralne
  4. Molibden [Mo]

Molibden [Mo]

Molibden jest zaliczany do mikroelementów niezbędnych dla organizmu. Uważa się, że jest przeciwutleniaczem. Wchodzi w skład następujących metaloenzymów: oksydazy ksantynowej, oksydazy aldehydowej, oksydazy siarczynowej, a także innych metaloenzymów biorących udział w metabolizmie białek, tłuszczów i puryn. Stanowi zasadniczą część enzymu odpowiedzialnego za wchłanianie żelaza. Największe stężenie molibdenu w organizmie człowieka stwierdzono w wątrobie i nerkach, w tkance kostnej i zębach. Dzienne spożycie: 50 µg.

Funkcje w organizmie

Molibden wspomaga przemiany metaboliczne tłuszczów i węglowodanów, niezbędny do zużytkowania żelaza, zapobiega anemii, ponieważ jest potrzebny do przyswajania żelaza. Jest skorelowany z produkcją kwasu moczowego, niezbędny do syntezy tauryny, pomaga zapobiegać impotencji, pomaga chronić przed próchnicą zębów. Jest potrzebny do przemian metabolicznych DNA.

Dopuszczalne oświadczenia zdrowotne na produktach żywnościowych [3]

  • Molibden przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu aminokwasów siarkowych.

Objawy niedoboru

Niedobory molibdenu spotyka się rzadko. Do powstawania mogą się przyczynić niewłaściwa dieta, stosowanie gotowych do podgrzania dań, konserw przez długi okres czasu. Objawami niedoboru molibdenu są m.in.: przedwczesne starzenie i impotencja, ale także nieregularny rytm serca, drażliwość, niezdolność wytwarzania kwasu moczowego.

Objawy nadmiaru

Nadmiar powoduje powstawanie skazy moczanowej, bóle i obrzęki stawów. Nadmiar może wywoływać objawy niedoboru miedzi. Składnik ten może wywoływać zaburzenia metabolizmu wapnia i fluoru w tkance kostnej.

Dzienna referencyjna wartość spożycia: 50 µg [3].

Źródła w żywności

Mleko, wątroba, fasola, czerwona kapusta, zielone warzywa liściaste, jarzyny, pełne ziarno i mąka pełnoziarnista, ryż naturalny, nasiona roślin strączkowych, sery, mięso i podroby.