Green Factory Logistics: Gwarantujemy Świeżość

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Biznes 1/2017
Piotr Pietrzykowski, Green Factory Logistics


Rozmowa z Piotrem Pietrzykowskim,
Prezesem Zarządu w Green Factory Logistics


Ostatnie lata w mleczarstwie, to huśtawka cen i nastrojów. Jak Państwu udawało się realizować cele w branży nabiałowej?

Ze spokojnym sumieniem mogę stwierdzić, że udaje nam się realizować cele istotne dla tej branży dzięki systemowi pracy. Funkcjonujemy 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Dla odbiorcy końcowego, czyli konsumenta, liczy się towar najświeższy z możliwych, z najdłuższą datą ważności. My to gwarantujemy. Dla naszych klientów jesteśmy dostępni non stop, włączając biuro obsługi klienta. Dzięki obsłudze dostaw warzyw produkcji Green Factory, jesteśmy specjalistami w dostawach produktów świeżych, już następnego dnia po zebraniu uprawy. Tym samym schematem działamy ze wszystkimi klientami. Bardzo często towar odbieramy prosto z produkcji i dostarczamy bezpośrednio do wskazanego odbiorcy.

Co jest najsilniejszą stroną w ofercie GFL dla zakładów mleczarskich?

Myślę, że to elastyczność i bezpieczeństwo. Zdajemy sobie sprawę z tego, że droga od producenta do odbiorcy musi być jak najkrótsza, a co za tym idzie, przebiegać przy udziale jak najmniejszej liczby pośredników. Nie działamy według takiego samego schematu, nie mamy sztywnych reguł. Dzięki temu jesteśmy bardzo elastyczni. Sytuację klienta rozpatrujemy indywidualnie i staramy się dopasować do jego potrzeb. Klienci z branży mleczarskiej często ustalają promocje z odbiorcami, co wiąże się z inną strategią działania. Klient potrzebuje więcej czasu na wyprodukowanie, czasem podwójnej ilości towaru, co wiąże się z późniejszymi odbiorami z zakładów lub dłuższym oczekiwaniem kierowców. W takich sytuacjach, stajemy na wysokości zadania i nawet najpóźniej wyprodukowany towar dostarczamy na drugi dzień do odbiorców.

Naszą zaletą jest również to, że nie ograniczamy się do wielkich zakładów produkcyjnych. Obsługujemy z taką samą uwagą i starannością małe zakłady. Różnica w obrocie paletowym jest znacząca – od kilku do kilkuset palet tygodniowo. Jednak dla nas każdy klient jest istotny, w jakości obsługi nie ma znaczenia jego wielkość.

Na co zwracają uwagę decydenci w zakładach mleczarskich podejmując decyzję o wyborze operatora i środków transportu w wymiarze krajowym?

Green Factory Logistics

W kwestii transportu obecnie wykonujemy usługi stosując duże, 33-paletowe auta. Jednak rynek wymaga otwartości na nowe wyzwania. Powoli wdrażamy projekt obsługi dostaw mniejszymi autami.

Praktycznie każda usługa przez nas oferowana dotyczy przedziału temperatury +2 do +6°C. W przeciwieństwie do transportu i magazynowania, usługi drobnicowe mieszczą się wyłącznie w tym zakresie. Przekroczenie temperatury – spadek poniżej +2°C oraz wzrost powyżej +6°C – skutkowałoby ogromnymi stratami. Dzięki regularnej kontroli i serwisom agregatów (zarówno w naczepach jak i magazynowych), gwarantujemy naszym klientom bezpieczeństwo zachowania wymaganej temperatury.

Dynamiczny wzrost liczby i ekspansja geograficzna sieci super- i hipermarketów przyczyniły się do pogorszenia pozycji lokalnych sieci sklepów i sklepów niezależnych, a także doprowadziły do silnej konkurencji pomiędzy dużymi detalistami, a co za tym idzie, dostawy do głównych centrów dystrybucji zwiększyły się kilkukrotnie. Nasza firma obsługuje dostawy do wszystkich DC w Polsce, a w związku ze wspomnianym wcześniej projektem, poszerzamy nasz zakres usług o dostawy do hurtowni.

Co jest przyszłością w transporcie nabiału?

Jesteśmy w trakcie budowy nowego magazynu w Błoniu – otwarcie przewidujemy najpóźniej w połowie roku. Rozwiązania jakie zostaną zastosowane mają na celu usprawnienie przede wszystkim transportu i usług magazynowych. Stawiamy na jakość, a nabiał jest towarem wymagającym najwyższych standardów. Innowacyjny system dokowania, zwiększona liczba ramp załadunkowych i rozładunkowych, rozwiązania ułatwiające pracę kierowcom i magazynierom, dużo większa powierzchnia (ok. 8000 m2), to wszystko wpływa na naszą jakość. Ponadto, usługa nie ogranicza się tylko do centrów dystrybucyjnych, a więc poszerzona o dostawy do hurtowni, z pewnością jest tym, czego producenci od nas wymagają. Zawsze staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych obecnych i przyszłych klientów.

Dziękuję za rozmowę.
Janusz Górski

Zobacz także