Hydrokoloidy: Hydrokoloidy o właściwościach prozdrowotnych

dr hab. Małgorzata Ziarno, prof. SGGW, SGGW Warszawa
dr inż. Dorota Zaręba, ZSG Warszawa
Forum Mleczarskie Biznes 1/2024 (54)

Spożywanie błonnika pokarmowego, w tym hydrokoloidów, może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia: 

  1. może pomóc w polepszeniu ogólnego dobrostanu, 
  2. może pomóc w kontrolowaniu wagi poprzez uczucie sytości, co może zapobiegać nadmiernemu przybieraniu na wadze,
  3. może wzmocnić nasz układ trawienny i utrzymać jego efektywność, co pomaga w trawieniu pokarmów,
  4. może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i dbaniu o serce oraz naczynia krwionośne,
  5. wykazuje korzystny wpływ na poziom cukru we krwi,
  6. może promować wzrost dobrych bakterii w jelitach, które – selektywnie fermentując niektóre frakcje błonnika – produkują korzystne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA).

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie konkretne hydrokoloidy muszą wykazywać wszystkie wymienione korzystne skutki zdrowotne. Jednak jako grupa składników spożywczych niewątpliwie mają potencjał wpływania korzystnie na te różne obszary zdrowia.

Najnowsza literatura wskazuje, że hydrokoloidy spożywcze odgrywają kluczową rolę w mikroflorze jelitowej ze względu na ich różne właściwości fizykochemiczne lub strukturalne. Niektóre z tych ważnych ról to ich prebiotyczne działanie, stymulowanie do produkcji SCFA, zmniejszenie dyskomfortu żołądkowo-jelitowego oraz zachowanie prawidłowej funkcji jelit, wzrost lepkości w świetle jelita, zmniejszenie lub zwiększenie wchłaniania niektórych składników odżywczych, obniżenie poziomu cholesterolu, spadek hiperglikemii, a także normalizacja masy ciała. 

śmietana
© fm

Wiele badań medycznych dowodzi skuteczności hydrokoloidów spożywczych. Badania skupiają się na mechanizmach, którymi różne hydrokoloidy mogą wpływać na poziom cholesterolu we krwi – wyniki sugerują, że niektóre z tych substancji mogą pomagać w obniżaniu poziomu cholesterolu w serum krwi. Inne badania analizują, jak spożywanie hydrokoloidów wpływa na reakcję organizmu na cukry. Może to mieć znaczenie dla osób z cukrzycą lub dla tych, którzy chcą utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Ponadto istnieją przesłanki, że niektóre hydrokoloidy mogą wpływać na skład mikroflory bytującej w jelitach człowieka, poprawiając żywotność i liczebność bakterii pożytecznych, takich jak bifidobakterie i pałeczki mlekowe. To może wskazywać na korzystny wpływ niektórych hydrokoloidów na równowagę flory bakteryjnej. Hydrokoloidy są również badane pod kątem wpływu na zarządzanie masą ciała. Badania dowodzą, że spożywanie niektórych tych substancji może pomóc w kontroli ilości spożywanej energii, ponieważ dzięki nim po posiłku szybko pojawia się uczucie sytości. Jak z tego wynika – badania koncentrują się na kilku głównych zakresach związanych z prozdrowotnymi efektami hydrokoloidów, które mogą być istotne dla zdrowia ludzi. Niemniej jednak przeprowadza się także wiele badań w innych obszarach, takich jak: ochrona przed uszkodzeniem szkliwa zębów, zwiększenie wydalania pewnych substancji w kale, zapobieganie problemom z trawieniem (zaparcia i biegunki), zapobieganie kłopotom z żuciem i połykaniem oraz wpływ na wchłanianie mikroelementów. Inne obszary badań obejmują także inne potencjalne korzyści dla zdrowia: obniżenie ciśnienia krwi oraz możliwe działanie profilaktyczne przeciwko nowotworom. 

Wyniki badań naukowych wskazują, że stosowanie hydrokoloidów w produkcji żywności może znacząco wpłynąć na tworzenie zdrowych produktów. Jednak aby właściwie wykorzystać te dodatki w żywności, konieczne jest dokładne badanie i potwierdzenie ich korzystnego wpływu na zdrowie oraz potencjalnych pozytywnych efektów zdrowotnych. Innymi słowy, musimy zapewnić konsumentów, że korzyści dla zdrowia wynikające ze spożywania tych składników są rzeczywiście prawdziwe i naukowo udowodnione. W tabeli 3 podsumowano zaakceptowane oświadczenia zdrowotne pozytywnie zaopiniowane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) na mocy artykułu 13.1 dotyczące hydrokoloidów spożywczych.

oświadczenia zdrowotne dotyczące hydrokoloidówoświadczenia zdrowotne dotyczące hydrokoloidów 2

Strona 2 z 3